MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zostali zesłani na nieludzką ziemię. Ukazała się książka z ich wspomnieniami [ZDJĘCIA]

Katarzyna Tureczek
W 78. rocznicę radzieckiej napaści na Polskę, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu w wyjątkowy sposób oddała hołd ofiarom sowietyzacji ziem Polskich. 15 września w świetlicy Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” odbyła się promocja książki pt. „Sybiracy na Ziemi Międzyrzeckiej”, pod redakcją Izabeli Stopyry i Jadwigi Szylar.
W 78. rocznicę radzieckiej napaści na Polskę, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu w wyjątkowy sposób oddała hołd ofiarom sowietyzacji ziem Polskich. 15 września w świetlicy Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” odbyła się promocja książki pt. „Sybiracy na Ziemi Międzyrzeckiej”, pod redakcją Izabeli Stopyry i Jadwigi Szylar. Katarzyna Tureczek
W 78. rocznicę radzieckiej napaści na Polskę, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu w wyjątkowy sposób oddała hołd ofiarom sowietyzacji ziem Polskich. 15 września w świetlicy Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” odbyła się promocja książki pt. „Sybiracy na Ziemi Międzyrzeckiej”, pod redakcją Izabeli Stopyry i Jadwigi Szylar.

To antologia wspomnień Sybiraków z Międzyrzecza i Trzciela, które ukazywały się na łamach lokalnych miesięczników „Kurier Międzyrzecki” i „Powiatowa”. Na spotkanie przybyli Sybiracy z kół terenowych, prezes oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. Jadwiga Ostrowska, byli przedstawiciele powiatu i gminy.

- Naszym celem było zamknięcie tych wszystkich wspomnień w zwartej publikacji i oddanie ich w ręce młodszych pokoleń – mówi Dorota Świerzko, dyrektor biblioteki. – Już jako dziecko stykałam się z opowieściami o Syberii, dziś widzę w tych ludziach radość życia i ciepło, pomimo ciężkich doświadczeń. Książka ma być dowodem naszej wdzięczności za ich walkę o pamięć i przestrogą dla współczesnych by te tragedie nigdy się nie powtórzyły – dodaje.

Uczestnicy wychwalali pomysł. Zaznaczali, że podobnie jak wszelkiego rodzaju miejsca pamięci, publikację należy postrzegać jako wypełnianie testamentu nieżyjących.

– Spełniło się nasze marzenie, jest to ocalenie od zapomnienia tych ludzi, których w większości już wśród nas nie ma – przemawiała Izabela Stopyra, redaktorka książki. – To jest nasz hołd bohaterom, wierzymy, że młodsi będą kontynuować to zadanie w przyszłości. - Dzięki Bibliotece w Trzcielu zachowujemy pamięć o tych, których nie ma – mówiła Jadwiga Szylar.

Nie brakowało wzruszeń. Przy oprawie muzycznej poznańskiego zespołu „Areté” odśpiewano Hymn Sybiraków oraz inne patriotyczne utwory. Doniosłym momentem spotkania było wręczenie Honorowych Odznak za Zasługi dla Związku Sybiraków – Złotej dla Wandy Wodeckiej, prezes Terenowego Koła Sybiraków w Trzcielu oraz Srebrnej dla Jadwigi Szylar.

Fragment wspomnień Heleny Bury z Międzyrzecza:
„(…) W drodze z Kotasa do Takmaku zmarła moja pięcioletnia siostra Irenka, ale ciał nie wolno było trzymać w wagonie aby na dłuższym przystanku pochować, tylko należało położyć na zderzaku, a los sam pochowa. Mamusia (…) nie zostawiła jej samej na zderzaku, jechała z nią razem, cały czas trzymając na rękach. (…) Nie wiemy, gdzie Irenkę pochowano, ale nie została na torach i nie rozniosły jej ptaki i dzikie zwierzęta (…)”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto