Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Międzyrzeczu w dawnej synagodze powstaje wyjątkowa ekspozycja judaistyczna

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Obiekt nie miał jednak dotychczas szczęścia. Mimo wpisania go już w 1972 r. do rejestru zabytków, pełnił rolę magazynową, a ostatnio był popularnym w mieście ... chińskim marketem.
Obiekt nie miał jednak dotychczas szczęścia. Mimo wpisania go już w 1972 r. do rejestru zabytków, pełnił rolę magazynową, a ostatnio był popularnym w mieście ... chińskim marketem. mat. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
Dawna synagoga w Międzyrzeczu za jakiś czas stanie się ekspozycją poświęconą judaikom. Na razie, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej stało się właścicielem byłej miejskiej synagogi. Środki na zakup wygospodarowało jeszcze w 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu w zachodniej Polsce powstanie unikalna ekspozycja judaistyczna.

Był tu nawet chiński market

Budynek dawnej XIX wiecznej synagogi znajduje się w centrum Międzyrzecza. To bardzo cenny obiekt, wpisany do rejestru zabytków. Jest jednym z nielicznych w Wielkopolsce materialnych świadectw 700-letniej obecności Żydów w historycznej zachodniej Wielkopolsce. Obiekt nie miał jednak dotychczas szczęścia. Mimo wpisania go już w 1972 r. do rejestru zabytków, pełnił rolę magazynową, a ostatnio był popularnym w mieście ... chińskim marketem. W środku zachował się wschodnia ściana z bramą Aron Ha-Kodesh („święta arka”). W synagodze to zwykle szafa ołtarzowa w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki służąca do przechowywania zwojów Tory. Jest także jednym z najważniejszych elementów wyposażenia głównej sali modlitwy, stojącym na osi ściany skierowanej w stronę Jerozolimy czyli na ścianie wschodniej.

Synagoga stanie się filią Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, w której chcemy pokazać życie żydowskie w regionie.

- mówi Andrzej Kirmiel - dyrektor muzeum.

Miejsce oświecenia

Jak podają źródła: "Synagoga została zbudowana w latach 1825-1827, na miejscu starej synagogi, która spłonęła 18 kwietnia 1824 roku. Budynek stanął w roku rozpoczęcia budowy, zaś samo wykończenie trwało następne dwa lata. Architektura nowo wybudowanej synagogi nawiązywała do typowych ortodoksyjnych bożnic. Wybranie takiego modelu synagogi w latach 20. XIX wieku świadczy o tym, że lokalna społeczność żydowska była konserwatywna i odbiegała od wpływów haskali, której wpływy były bardzo widoczne w sąsiednich miastach. Prawdopodobnie główny wpływ na budowę tego typu synagogę mieli Żydzi z okolicznych wsi, którzy stronili od wpływów żydowskiego oświecenia".

W 1865 roku synagoga przeszła gruntowną renowację. Nie wiadomo dokładnie, do kiedy odbywały się w niej nabożeństwa. Zapewne w 1933 roku po dojściu do władzy przez Adolfa Hitlera odbywały się one coraz rzadziej. Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku synagoga została praktycznie nietknięta, ale po tym okresie została zamknięta i zamieniona na magazyn. W tym też czasie prawdopodobnie rozproszono jej ruchome wyposażenie. W tym stanie przetrwała do końca II wojny światowej.

według danych z wikipedii.

Bedzie muzeum judaistyczne

Międzyrzeckie muzeum ma w planach utworzenie jedynego w zachodniej Polsce - muzeum judaistycznego. Byłoby ono uzupełnieniem historii polsko-niemieckiego pogranicza, w którym także wątek żydowski odgrywał niebagatelną role. W zamierzeniach będzie się ono składać z czterech części:

  • Biblia - święta księga żydów i chrześcijan,
  • Święta żydowskie,
  • Życie żydowskie,
  • Żydzi na pograniczu wielkopolsko-brandenburskiego.

Zapewne trochę to potrwa, ale pozytywnym jest fakt, że obiekt nie będzie niszczał i posłuży społeczeństwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto