Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co za odkrycie! W Pszczewie znaleziono zabytki, które mają kilka tysięcy lat. Eksponaty przekazano muzeum "Dom Szewca"

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W całości zachowały się głównie małe naczynia.
W całości zachowały się głównie małe naczynia. fot. A. Krzyszowski
Do "Domu Szewca", czyli pszczewskiego muzeum, trafiły kilkutysiącletnie znaleziska z wykopaliskowych badań archeologicznych. Wśród nich są pozostałości szczątków, urny, a nawet elementy wykonane z brązu.

We wrześniu, w obecności Andrzeja Krzyszowskiego, archeologa przeprowadzającego badania oraz Norberta Burzyńskiego, inspektora ds. dziedzictwa archeologicznego, eksponaty przekazano muzeum w depozyt. Pochodzą one z wykopaliskowych badań archeologicznych przeprowadzonych w 2018 roku na dawnym cmentarzysku kultury łużyckiej w Pszczewie.

Znaleziska z dawnego cmentarzyska kultury łużyckiej w Pszczewie

Znalezione zabytki to głównie naczynia, jak urny, w których składano szczątki po spaleniu, a następnie je zakopywano. W większych urnach do tej pory zachowały fragmenty kości. Muzeum przekazano również przedmioty krzemienne i wyroby z brązu, jak paciorek czy szpila brązowa. Łącznie jest to ponad 18 tysięcy zabytków! Skąd tak ogromna liczba? Każdy znaleziony element, na przykład skorupka naczynia, liczony był osobno. Wszystkie przekazano muzeum, które wyeksponuje rzeczy w najlepszym stanie.

Odnaleziono liczny zbiór ceramiki, z którego udało się zrekonstruować kilka naczyń. Kilkanaście miniaturowych zachowało się w całości. Około 16 sztuk mamy zamiar wyeksponować w przyszłym sezonie - mówi Joanna Misiewicz, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie, sprawująca opiekę nad muzeum.

Zobacz też: Świdwin: Prezentacja odkrycia archeologicznego koło Sławoborza

Cmentarzysko znane jest od dawna

Prace archeologiczne przeprowadzano kilkukrotnie. - Cmentarzysko pradziejowe było znane jeszcze przed II wojną światową, już wtedy było zaznaczone na mapach. W latach 80-tych z tego miejsca zaczęto wybierać piasek w związku z rozbudową placu, a bawiące się tam dzieci przypadkiem znalazły kilka grobów ciałopalnych. Zgłosiły to nauczycielowi historii, regionaliście, panu Franciszkowi Leśnemu, a on przekazał temat dalej. W 1981 roku odbyły się pierwsze badania archeologiczne, zabezpieczające to miejsce, ich kontynuacja miała miejsce w 1982 roku, a kolejne przeprowadzono w 2018 roku, gdy inwestor planował zabudowę mieszkaniową i rozpoczął prace, jednak pojawiły się kolejne znaleziska - opowiada Misiewicz.

W wyniku tych ostatnich badań odnaleziono 95 obiektów nieruchomych oraz łącznie ponad 18 tys. szt. zabytków ruchomych. Naczynia ceramiczne, jak i przedmioty z brązu zostaną wyeksponowane w specjalnie przygotowanej gablocie w muzeum „Dom Szewca” już w przyszłym sezonie, czyli planowo w maju przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto