Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makabryczne odkrycie w lesie niedaleko Wiejc. Szczątki dwóch żołnierzy leżały płytko pod ziemią od czasów II wojny światowej

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zwłoki niemieckich żołnierzy pochowano w płytkiej transzei, na wzgórzu niedaleko Wiejc.
Zwłoki niemieckich żołnierzy pochowano w płytkiej transzei, na wzgórzu niedaleko Wiejc. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost
Szczątki dwóch żołnierzy niemieckich oraz kilka przedmiotów odnaleziono w płytkim, prowizorycznym grobie na wzgórzu w okolicy miejscowości Wiejce (pow. międzyrzecki). Kości odkryli pracownicy Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

O tego typu odkryciach na łamach GL piszemy dość często. Członkowie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost przeczesują zapiski, pamiętniki, dokumenty, relacje mieszkańców i odnajdują miejsca, w których pochowani są Niemcy. Najczęściej są to żołnierze, którzy stracili życie w czasie walk w końcowej fazie II wojny światowej. Jako że Lubuskie to region, w którym toczyły się ciężkie walki, to prowizorycznych mogił czekających na odkrycie wciąż są setki.

Umocnienia w rejonie Puszczy Noteckiej

Tak było w rejonie miejscowości Wiejce. Grób zlokalizowano na północ od tej miejscowości. W 1945 r. ciągnęły się tu umocnienia tzw. Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania. Rejon ten był przygotowany do obrony już od lata 1944 r. Gdy nadzeszli czerwonoarmiści, obsadę stanowisk stanowiły słabe niemieckie siły. Złożone były głównie z mieszkańców (tzw. Volkssturmu).

Ludzkie kości w improwizowanym grobie

Na wzgórzu, gdzie odkryto zwłoki, stała niegdyś dostrzegalnia przeciwpożarowa. W jej rejonie poprowadzono transzeje. Właśnie w jednej z takich transzei pochowano dwóch niemieckich żołnierzy. Przy szczątkach członkowie pracowni Pomost nie odnaleźli znaków tożsamości, które mogłyby wskazywać, kto został pochowany w tym prowizorycznym grobie. Odnaleziono kilka przedmiotów osobistych (guziki, grzebień) oraz futerał do lufy niemieckiego karabinu maszynowego MG.

Szczątki doczekają się godnego pochówku

Członkowie pracowni Pomost swoje badania prowadzili w rejonie Wiejc 4 lipca. Zabezpieczone kości jak zwykle trafią na cmentarz, gdzie zostaną pochowane.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Makabryczne odkrycie w lesie niedaleko Wiejc. Szczątki dwóch żołnierzy leżały płytko pod ziemią od czasów II wojny światowej - Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto