Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak jezioro Chłop wyglądało prawie 200 lat temu. To najstarsza mapa tego pięknego akwenu

Karolina Korenda-Gojdź
Karolina Korenda-Gojdź
Lubimy oglądać stare mapy, porównywać, szukać nieistniejących już miejsc. Dla naszych terenów nie zachowało się ich niewiele. Większość to mapy z początku XX w. Ciekawostką jest mapa z połowy XIX wieku, na której zaznaczono zachodni brzeg jezioro Chłop. To okazja, żeby prześledzić jego kształt i porównać z mapą wojskową z początku XX wieku i przepięknymi zdjęciami Grzegorza Walkowskiego.

Jezioro Chłop:

Kłótnia o strumyk, czyli struga Rzędziny

Wojenne zawieruchy zrobiły swoje, dokumenty zaginęły lub zostały zniszczone. Tym bardziej cieszy każda perełka wydobyta z archiwów. A taką jest niepozorna, postrzępiona kartka z narysowanym planem sytuacyjnym, na którym widzimy znaną nam nazwę Kllopp See, czyli jezioro Chłop. Ktoś ją naszkicował, bo mieszczanie nie mogli dogadać się z właścicielem pszczewskiego majątku, kto ma prawo korzystać ze spiętrzenia wody na strumyku odchodzącym od Chłopa, nazywanym strugą Rzędziny. Teraz w tym miejscu pozostały tylko podmokłe tereny. Z mapy wynika, że teren nad Chłopem, nie był tak zalesiony jak teraz, więcej tu było pól uprawnych. Za polami rozciągał się sosnowy bór, sięgający do rzeki Obry.

Niemieckie mapy wojskowe

Całe jezioro ujęte jest natomiast na niemieckich mapach sztabowych, czyli Messtischblattach. To bardzo ciekawe dokumenty, które możemy przeglądać na stronie Wojskowego Instytutu Geograficznego (mapy WIK). Najstarsza dla Pszczewa zachowała się z 1922 r. Jest bardzo szczegółowa. Odnajdziemy na niej każdy pagórek, leśną drogę, kapliczki cmentarze. I pięknie też widać bogatą,linie brzegową Chłopa, z wieloma zatoczkami i półwyspami.

Jezioro Chłop z lotu ptaka

A żeby odpocząć od historii, bo przecież nie każdy musi być jej fanem, polecamy po raz kolejny przyjrzeć się temu ogromnemu, czystemu jezioru z lotu ptaka. Autorem zdjęć jest oczywiście mistrz podniebnej fotografii Grzegorz Walkowski.

Polecamy również państwa uwadze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto