MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tu przed 100 laty przebiegała zachodnia granica pomiędzy Polską, a Niemcami [ZDJĘCIA]

AGR
Warto odwiedzić to miejsce.
Warto odwiedzić to miejsce. AGR
Dziś znajdują się tu pamiątkowe tablice, kamień graniczny i drewniana figura strażnika. 100 lat temu pomiędzy Pszczewem, a Silną Przebiegała granica polsko-niemiecka.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. obudziło nadzieje mieszkańców Silnej i Pszczewa na powrót do ojczyzny. Powstańcy Wielkopolscy i wspierające ich działania Polskie Oddziały Zbrojne oswobodziły okolice Lewic i Silnej. Nie doszło jednak do wyzwolenia Pszczewa.

Sprawa wytyczenia zachodniej granicy Polski budziła wielkie emocje. Pszczew przez około 800 lat należał do państwa polskiego. Miejscowi działacze złożyli na ręce członków delegacji Międzynarodowej Komisji Granicznej udokumentowany memoriał i protest przeciwko włączeniu Pszczewa do Niemiec. W gminie przeprowadzono referendum ludowe.

Mieszkańcy Pszczewa opowiedzieli się za przynależnością do Niemiec. Mieszkańcy wsi Silna, Świechocin, Stoki i Nowa Silna zadeklarowali natomiast chęć przynależności do Polski. Na mocy Traktatu Wersalskiego gmina Pszczew została podzielona granicą. Mieściły się tu dwie strażnice. Drewniana polska i murowana niemiecka, po której do dziś widoczne są fundamenty.

Wideo: jak świętowali mieszkańcy Zielomyśla koło Pszczewa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto