Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z historii powiatu międzyrzeckiego: Kiedyś wydawaliśmy własne pieniądze [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Tzw. notgeldy nazywane były pieniędzmi zastępczymi, lub niby pieniędzmi. Miały ratować mieszkańców przed inflacją, szalejąca w ostatnich latach wojny i już po jej zakończeniu. Utrzymanie ich realnej wartości gwarantowały lokalne władze, lub firmy. Pierwsze nibypieniądze pojawiły się w Niemczech już w 1914 r. Pod koniec pierwszej wojny wydawały je gminy, powiaty, firmy i stowarzyszenia.
Tzw. notgeldy nazywane były pieniędzmi zastępczymi, lub niby pieniędzmi. Miały ratować mieszkańców przed inflacją, szalejąca w ostatnich latach wojny i już po jej zakończeniu. Utrzymanie ich realnej wartości gwarantowały lokalne władze, lub firmy. Pierwsze nibypieniądze pojawiły się w Niemczech już w 1914 r. Pod koniec pierwszej wojny wydawały je gminy, powiaty, firmy i stowarzyszenia. archiwum
Pod koniec I wojny światowej i w pierwszych latach okresu międzywojennego w Niemczech szalała ogromna inflacja. Ceny żywności szybowały w górę nawet o kilkadziesiąt procent dziennie. Miały je stabilizować pieniądze, wydawane przez lokalne władze i firmy. Tzw. notgeldy – pieniądze zastępcze - wydawały m.in. władze Trzciela, Skwierzyny, Międzyrzecza i powiatu międzyrzeckiego.

Tzw. notgeldy nazywane są pieniędzmi zastępczymi, lub niby pieniędzmi. Miały ratować mieszkańców przed inflacją, szalejąca w ostatnich latach wojny i już po jej zakończeniu. Utrzymanie ich realnej wartości gwarantowały lokalne władze, lub firmy. Pierwsze nibypieniądze pojawiły się w Niemczech już w 1914 r. Pod koniec pierwszej wojny wydawały je gminy, powiaty, firmy i stowarzyszenia.

Zobacz niesamowite zdjęcia przyrody Rafała Kulisza

Początkowo emitowano zarówno monety, jak i banknoty. Z czasem skupiono się na pieniądzach papierowych, które miały coraz ciekawszą szatę graficzną i stały się obiektem zainteresowania kolekcjonerów.

Popowo świeci się jak Gwiazda Betlejemska. Zobacz wideo

Piękne serie notgeldów kolekcjonerskich wydawały m.in. władze Zielonej Góry. Zamieszczano na nich motywy związane z historią miasta i popularnym w jego okolicach winiarstwem.

Zobacz zdjęcia z Wigilii Miejskiej w Międzyrzeczu

Własne pieniądze zastępcze drukowały wtedy władze Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela i ówczesnego powiatu międzyrzeckiego. Międzyrzecz i Skwierzyna biły też monety.

Groźny wypadek na rogatkach miasta. Trzy osoby w szpitalu

Notgeldy nie uratowały Niemców przed inflacją. Pierwsze opiewały na kilka marek, wartość banknotów wydawanych np. w 1923 r. szła już w biliony. W 1924 r. po reformie monetarnej i wprowadzeniu marek rozpoczęło się wycofywanie tych pieniędzy z rynku.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto