MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia u Pięciu Braci Międzyrzeckich. Zaskakujące menu.

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Replika eremu Braci Międzyrzeckich stoi dziś w sanktuarium w Rokitnie.
Replika eremu Braci Międzyrzeckich stoi dziś w sanktuarium w Rokitnie. Dariusz Dutkiewicz
Co ponad tysiąc lat temu spożywali podczas wigilijnej wieczerzy Bracia Międzyrzeccy. Na pewno warzywa strączkowe, kapustę, kluski, prawdopodobnie także mięso, a wszystko popijali piwem, ewentualnie syconym miodem. Na pewno zaś na stole nie było karpia.

Wieczerzę wzorowaną na posiłku pierwszych chrześcijan, czyli agape, rozpoczynano gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka. Bracia, co prawie pewne, obchodzili ją w swym eremie położonym na wzgórzu we wsi pod obecną nazwą Święty Wojciech. Podzielili się chlebem, bowiem opłatek zaistniał na Wigilię dopiero w XVIII w. Złożyli życzenia, no i zasiedli do ławy. A na niej górowały groch, kapusta kiszona, pewnie grzyby, także ryby z okolicznych jezior na Głębokim czy Gorzycy. Wśród potraw rybnych na pewno nie było karpia. Tego Polacy poznali kilka wieków później, choć przywieźli go po naszego kraju również zakonnicy, cystersi. Miał być daniem głównym na zakonnych stołach w dni postne. Szybko jednak w doskonałym mięsie rozsmakowali się ludzie świeccy.

Zobacz film (2018 r.)

Po wieczerzy w eremie zaczynało się Vigiliare

Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że to, że na ławie w eremie gościło też mięso. Otóż były to w kraju nad Wisłą, a krainie nad Obrą, czasy wczesnego chrześcijaństwa. Wtedy to Wigilię, w sensie menu, czczono zwiększoną ilością mięsa na stołach. Na obecne czasy, były to rarytasy, głównie dziczyzna, bo w bród zwierzaków hasało w okolicznych lasach. Do tego ptactwo, nie tylko dzikie. Z napoi oczywiście woda czysta, niemal źródlana z pobliskiej Paklicy pewnie, a także mogło pojawić się piwo oraz sycony miód.
Po wieczerzy zaś Bracia zasiedli do Vigiliare czyli czuwania. I stąd nazwa tego jedynego w roku magicznego wieczoru. Żadne znane źródła nie podają czy zakonnicy posiadali na stanie inwentarz. Jeżeli tak, to ciekawe czy po uroczystej wieczerzy odwiedzili także ich zagrody. No i co mówiły zwierzaki...

Przeczytaj także:
https://gazetalubuska.pl/jubileusz-smierci-miedzyrzeckich-meczennikow-to-nasi-pierwsi-swieci/ar/7982649

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto