Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makieta Międzyrzecza już gotowa: tak miasto wyglądało w 1780 r.

OPRAC.: red.
Zobaczcie makietę Międzyrzecza z 1780 r. (w wersji ze śniegiem i bez). Rozpoznacie wszystkie budowle i miejsca? Nasza propozycja: zacząć zawsze od odszukania zamku. I potem wszystko staje się jasne.
Zobaczcie makietę Międzyrzecza z 1780 r. (w wersji ze śniegiem i bez). Rozpoznacie wszystkie budowle i miejsca? Nasza propozycja: zacząć zawsze od odszukania zamku. I potem wszystko staje się jasne. arch. GL
Jest ratusz, są kościoły, widać zamek, synagogę i zabudowania Winnicy, ale… jakiś dziwny ten Międzyrzecz! A może raczej: inny. Bo makieta pokazuje miasto sprzed wielu, wielu lat.

Kamień z wykonaną z metalu makietą w skali 1:10.000 zamontowano na tzw. plantach, niedaleko ratusza.

„To jedna z ostatnich odsłon programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji. - Będzie kolejną atrakcją dla turystów i mieszkańców naszego miasta - zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz”

– czytamy w komunikacie ratusza.
Urzędnicy podkreślają, są na makiecie opisy także w języku Braille, dzięki czemu będą mogli je odczytać również osoby niewidome.
No właśnie, ważna sprawa: opisy! Na makiecie jest legenda, która w przejrzysty sposób tłumaczy, co czym jest i to pozwala błyskawicznie zorientować się w terenie.

Dziękujemy, panie inżynierze

Jak wyjaśnia urząd miejski, zaprezentowany plan miasta nawiązuje do sporządzonego w 1780 r. przez inżyniera Harnisza.

„Jego kopia znajduje się w muzeum. W znajdującej się na dole metryczce odnotowano, że to "mappa wymierzenia Miasta y Przedmieśćia Miedzyrzecza w Wielkiey Polski".
- Mapa jest pokłosiem Sejmu Czteroletniego, podczas którego posłowie zdecydowali o opracowaniu planów wszystkich miast królewskich - zaznacza znawca historii Ziemi Międzyrzeckiej Ryszard Patorski”

- napisano jeszcze w komunikacie.

Na pierwszy rzut oka

Wystarczy rzut oka na makietę, by zauważyć, że „coś tu nie gra”. A dokładniej: że budynki, które przecież wszyscy znamy (jak choćby kościół św. Jana czy Wojciecha), wyglądają inaczej. Dlaczego?
To też wyjaśnia urzędowa informacja.

„Obecny kościół pw. Św. Wojciecha wybudowano w 1834 r., natomiast wieżę zdobiącą kościół pw. Św. Jana dobudowano dopiero w 1835 r. – Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak te świątynie i inne budowle wyglądały pod koniec osiemnastego wieku. Będzie lekcja historii - zaznacza Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu”.

Mieszkańcy są podzieleni

Jak makietę oceniają nasi Czytelnicy? Bardzo różnie. Oto niektóre z opinii.
Marcin napisał o makiecie: - Wygląda ciekawie.
Łukasz dodał: - Ciekawe, ale moim zdaniem zbyt ogólne.
Maciej skomentował: - Nie wiadomo, co jest czym. Jednak przydałaby się makieta, która bardziej oddaje klimat tamtych czasów wraz z detalami. Dzieci i dorośli mieliby się czemu przyglądać.
Katarzyna dodała: - Przypomina mi makietę odlaną z metalu z opisem w alfabecie Braille’a, która stoi koło kościoła Wang. Superpomysł.
A zdanie Łukasza było takie: - Od strony artystycznej się nie wypowiem, bo nie znam się, ale sam pomysł na plus.

Leszek uznał makietę za pomysł nietrafiony. Adam z kolei jest zdania, że całość „wygląda trochę tak, jakby ktoś to potraktował młotkiem”
Łukasz napisał w komentarzu: - Jest ok. Z braku laku dobry kit. Myślę, że mało nie kosztowała, ale cóż, Międzyrzecz stać na takie bajery.

Naszym zdaniem makieta jest interesująca. Oczywiście jeśli najpierw przeczyta się legendę, by nie błądzić bezradnie wzrokiem po miniaturze.
Owszem, im więcej szczegółów (kamienic, budynków uliczek) by na niej było, tym - pewnie - jeszcze bardziej bogato całość by wyglądała. Ale i to, co zostało wykonane, przejrzyście prezentuje dawny Międzyrzecz i jest ciekawe - tak dla mieszkańców jak i np. dla turystów, którzy wpadną tam latem przejazdem np. na lody.
Dla ułatwienia rozważylibyśmy może dodanie na makiecie śladu, który wskazywałby, w którym miejscu stoi obserwator. To też byłoby wsparciem w zorientowaniu się w układzie miasta.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto