Kiedy ten czas minął?! Tym żył Międzyrzecz i powiat międzyrzecki w... 2011 r. Pamiętacie?!

red.
Styczeń 2011 - ogłoszono, że założyciel i pierwszy kustosz międzyrzeckiego muzeum Alf Kowalski zostanie patronem jednej z nowych ulic. Od kilku lat walczył o to nauczyciel historii Mariusz Wąsiel
Styczeń 2011 - ogłoszono, że założyciel i pierwszy kustosz międzyrzeckiego muzeum Alf Kowalski zostanie patronem jednej z nowych ulic. Od kilku lat walczył o to nauczyciel historii Mariusz Wąsiel archiwum GL/materiały GOK w Pszczewie/17 WBZ
Pamięć bywa zawodna, ale... archiwum naszej gazety nigdy nie zawodzi. Z ciekawości sprawdziliśmy, czym żył powiat międzyrzecki w ostatnich latach. I wyszło, że najwięcej działo się w 2011 r. Sami zobaczcie!

Cofamy się o 11 lat. Okazuje się, że 2011 r. był w pow. międzyrzeckim bardzo ciekawy! I zaczął się z przytupem: mieszkańcy Skwierzyny w styczniu 11 lat temu zablokowali rondo. Tak domagali się budowy S3 i obwodnicy miasta. Mieli dość tirów na swoich ulicach i niebezpiecznych zdarzeń, wywołanych przez ruch tranzytowy.

Już w styczniu bardzo wiele się działo

Także w styczniu 2011 r. w Pszczewie zakończył się remont ośrodka kultury i kina Przystań.

- Sala kinowa została wyposażona w nowoczesny, zwijany ekran, sprzęt nagłośnieniowy i aparaty projekcyjne. Pracownicy planują organizację występów muzycznych czy teatralnych, natomiast widzowie będą mogli oglądać filmy czy występy siedząc wygodnie w nowych fotelach. Prace zostały sfinansowane z budżetu gminy przy wsparciu ministra kultury oraz dzięki unijnej dotacji z programu rozwoju obszarów wiejskich –

pisaliśmy wówczas w GL.

W styczniu były też ćwiczenia 17 WBZ przed misją w Afganistanie (strzelano z moździerzy M-98 kal. 98 mm.) oraz ogłoszono, że założyciel i pierwszy kustosz międzyrzeckiego muzeum Alf Kowalski zostanie patronem jednej z nowych ulic. Od kilku lat walczył o to nauczyciel historii Mariusz Wąsiel.

- Ulicę imienia wybitnego muzealnika wytyczono na planowanym osiedlu przed Obrzycami. Oprócz niej mają tam powstać także ulice Żołnierska i Sybiraka, które będą się krzyżować z ulicą ks. Henryka Guzowskiego - byłego proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela –

informowała Lubuska.
No i także w styczniu stracha napędziła nam wysoka Obra, która w Międzyrzeczu podtapiała piwnice i działki.

Mocne nazwiska: Olender, Lorenz i Dubicki

Styczeń przyniósł też ciekawe rozgrywki w ratuszu. Przypomnijmy: było dopiero co po wyborach (miały miejsce pod koniec 2010 r.). Wtedy też ich zwycięzca - Tadeusz Dubicki - ogłosił, że jego zastępcą ma zostać m.in. Remigiusz Lorenz. Jednak niedługo potem okazało się, że R. Lorenz jednak nie przyjmie stanowiska wiceburmistrza. Za to stanowisko te objęła Agnieszka Olender.
A to ciągle nie był koniec newsów ze stycznia 2011! Bo w tym miesiącu miało miejsce kolejne liczenie nietoperzy, komendant wojewódzki insp. Leszek Marzec powołał nadkom. Radosława Mazura na stanowisko szefa Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, także w styczniu 2011 woda zalała hol remontowanego MOK-u, a na lokalnej drodze między Bledzewem i Skwierzyną rozbiła się karetka ze skwierzyńskiego szpitala.

Pożar urzędzie w Trzcielu i nagroda dla szpitala w Skwierzynie

Co przyniósł luty 2011? Głośno zrobiło się o fatalnym stanie zamku w Międzyrzeczu. „Władze miejskie nie przyznały w tym roku dotacji na remont zabytkowej fortecy. Tymczasem z korony murów sypią się cegły. Prawdopodobnie warownia zostanie zamknięta przed turystami, nie będzie tam również plenerowych imprez. Brak finansowego wsparcia z ratusza spowoduje, że zakres prac będzie znacznie mniejszy niż planowano.

- Prawdopodobnie znowu wprowadzimy zakaz wstępu na zamek. To zbyt niebezpieczne. W każdej chwili może dojść do tragedii - zapowiada dyrektor Andrzej Kirmiel”

– pisaliśmy w lutym 2011.

Złe wieści nadeszły także z Trzciela. Wybuchł pożar w urzędzie! Za to w Skwierzynie mieli powody do radości. Szpital w Skwierzynie został jednym z laureatów konkursu "Lubuski Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów 2010". Organizatorzy docenili remont oddziału internistyczno-geriatrycznego, przeprowadzony w tej placówce w poprzednim roku za ponad 700 tys. zł.
Także w lutym 2011 r. pierwsze testy przechodził nowy (wtedy!) monitoring w Międzyrzeczu. Z kolei w marcu 2011 r. hitem było otwarcie – po długim remoncie – pięknego Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. W pierwszy dzień przyszło tu około tysiąca ludzi!
W kwietniu 2011 r. cieszyliśmy się z tego, że po zimie Głębokie nieco przybrało wody, a płakaliśmy nad… rozlanym piwem na S3 w okolicy Międzyrzecza. I usłyszeliśmy zapowiedź (wtedy) wicestarosty Lorenza o tym, że Międzyrzecz potrzebuje drugiego mostu kołowego. No i w kwietniu 2011 r. powstały rzeźby, które stoją w zamkowym parku.
A w maju 2011 r. informowaliśmy o remoncie ul. Spokojnej, spotkaniu żużlowców Stali z mieszkańcami Międzyrzecza i o tragedii na obwodnicy. Czytelnikami wstrząsnął też wypadek w Nietoperku, gdzie radiowóz śmiertelnie potrącił nastolatka…

Głębokie jednak bez opłaty za wstęp

Czerwiec 2011 r. przyniósł dobre wieści: ostatecznie władze zrezygnowały z płatnych wejściówek na Głębokie. A zaraz potem oglądaliśmy wielkie show na zamku – była tam olbrzymia bitwa rycerska, która na wszystkich widzach zrobiła wrażenie.
W lipcu 2011 r. miało miejsce wielkie sprzątanie Obry, a dokładnie 22 lipca 2011 r. ruszyła budowa S3 z Gorzowa do Międzyrzecza. „Wojewoda Helena Hatka pierwszy raz w życiu obsługiwała koparkę. Z niewielką pomocą operatora ściągnęła w czwartek pierwszą łychę ziemi pod budowę nowego odcinka trasy S3” – pisaliśmy w GL.
We wrześniu 2011 r. w Międzyrzeczu zorganizowano wielkie, międzynarodowe ćwiczenia ratownicze, w październiku 2011 r. uruchomione w MOK-u cyfrowe kino, a listopad 2011 r. należał do 17 WBZ, która znowu ćwiczyła na ostro, co uwieczniono na kapitalnych, kolorowych zdjęciach…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Fitbit

Fitbit Sense Beżowy

799,00 zł

kup najtaniej

Haylou

Haylou LS02 Czarny

127,99 zł

kup najtaniej

Garmin

GARMIN Fenix 7S Srebrno-szary (100253901)

2 619,00 zł

kup najtaniej

Hama

Hama Fit Watch 6900 czarny GPS (178607)

229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie