Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Młyńskie w Trzcielu. Zobacz przepiękne kadry Grzegorza Walkowskiego

op. red.
Jezioro Młyńskie dawniej pełniło ważne funkcje gospodarcze
Jezioro Młyńskie dawniej pełniło ważne funkcje gospodarcze Grzegorz Walkowski
Jezioro Młyńskie leży w gminie Trzciel. Akwen dawniej pełnił ważne funkcje gospodarcze. Od pokoleń był wykorzystywany do odpoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Zazwyczaj podziwiamy jego ujęcia z lotu ptaka. Tym razem przedstawiamy zdjęcia Grzegorza Walkowskiego wykonane ze "zwykłej" perspektywy. Są piękne i niosą ze sobą powiew lata i wakacyjnego odpoczynku.

Zobacz zdjęcia jeziora!

Jezioro Młyńskie

Akwen położony jest przy południowo-wschodniej granicy miasta, stanowi jeden z wielu zbiorników wypełnianych przez nurt rzeki Obry. Głębokość tego jeziora jest niewielka, maksymalnie osiąga 3,5 m. Cechą charakterystyczną jest szeroki pas roślinności brzegowej i liczne wypłycenia, które obfitują dziś w rosnące nawet na środku zbiornika grążele.

Stanowiąc rozlewisko Obry, jezioro zapewniało wysoki poziom wody dla urządzeń młyńskich. Woda była także niezbędna dla przemysłu wikliniarskiego, który zwłaszcza w XIX i w pierwszej połowie XX w. określał charakter gospodarczy Trzciela. W okresie międzywojennym było to również jedno z wielu jezior stanowiących zachodnią granicę II Rzeczpospolitej. Miało tym samym większe znaczenie dla miasta z uwagi na fakt, że Niemcy nie mogli swobodnie korzystać z wód na tym terenie. Było to także miejsce, gdzie można było przekraczać granicę nielegalnie - Trzciel w latach 1920-1939 był miastem przemytników i dzięki przemytowi rozwijał się gospodarczo.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto