Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O co chodzi z tymi pionierami, czyli kilka słów o międzyrzeckim pomniku

Karolina Korenda-Gojdź
Karolina Korenda-Gojdź
Pomników mamy co nie miara w naszych miejscowościach. Są różne. Mniej lub bardziej udane artystycznie, odnoszące się do faktów, albo propagandowe. Jedne są całkowicie zapomnianie, inne są świadkami capstrzyków i uroczystych przemówień. Pomniki się zmieniają, cokoły zostają. Najlepszym tego przykładem jest międzyrzecki pomnik „Pamięci Pionierów Ziemi Międzyrzeckiej”. Stoi na cokole niemieckiego pomnika ofiar I wojny światowej, a ma przypominać historię polskich osadników, którzy przyjechali na te ziemie po zakończeniu II wojny. Historia kołem się toczy.

Tu znajdziesz Pomnik Pionierów Ziemi Międzyrzeckiej:

Pionierzy, czyli kto

Słowo pionier wyszło z codziennego użycia. Pionier to odkrywca, prekursor, ale też pierwszy osadnik. I w tym znaczeniu użyto go w przypadku międzyrzeckiego pomnika. Pewnie dla młodszych osób słowo „osadnik” byłoby bardziej zrozumiałe, ale pomysłodawcy mieli swój cel. Zabrzmi to może bardzo pompatycznie, ale chodziło o to, aby w zbiorową pamięć zapadło to, że na ziemi międzyrzeckiej Polskę trzeba było odbudowywać prawie od podstaw.

Pionierów też dla tego bo pamięć ma obejmować wszystkich, którzy zostali, przyjechali i żyli na tych terenach tworząc nową polską rzeczywistość. Osadnicy to ci, którzy przyjechali. Ale na tych terenach nie tylko oni zamieszkali. Było wielu autochtonów i robotników przymusowych, którzy pracowali u niemieckich gospodarzy w czasie wojny

- tłumaczy Andrzej Chmielewski, pomysłodawca tego projektu.

Niemiecki cokół, polska pamięć

Na terenie powiatu międzyrzeckiego po zakończeniu II wojny światowej zostało tylko 8,6% autochtonów, czyli dawnych mieszkańców. Takie dane mamy dla 1950 roku. Nowa społeczność tworzyła mozaikę regionów. Dominowali przesiedleńcy z dawnych polskich Kresów Wschodnich. Wielu było też osadników z poznańskiego, lubelskiego, kieleckiego i krakowskiego. Żyli mitem o odwiecznej polskości tych ziem i budowali swój – pionierski.
I im właśnie poświęcony jest kamień pamiątkowy, który w 2018 roku stanął na skwerze przy ulicy Staszica. Wówczas w gminie Międzyrzecz żyło jeszcze około 100 osób, które pamiętały ten powojenny trudny czas. Wspomnienia części z nich zostały zebrane przez Andrzeja Chmielewskiego i opublikowane w książce „Oni budowali tu Polskę. Wspomnienia pionierów Ziemi Międzyrzeckiej”.

Polecamy Państwa uwadze:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto