Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała miejscowość z wielkim urokiem, ciekawą historią i niesamowitą przyrodą. Oto Pszczew na zdjęciach z lotu ptaka

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Pszczew z lotu ptaka jest równie piękny!
Pszczew z lotu ptaka jest równie piękny! Grzegorz Walkowski
Przyjeżdżają do niego zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści. Zachwyca pięknym położeniem i naturą, przyciągając w szczególności latem.

Tak Pszczew prezentuje się latem na fotografiach miłośnika lubuskiej przyrody i podniebnej fotografii Grzegorza Walkowskiego.

Zobacz!

Gdyby się cofnąć o 2 tysiące lat, w miejscu, gdzie dzisiaj leży Pszczew, ciągnęły się trudne do przebycia jeziora, moczary i bagna. Tylko tutaj wąskim przejściem biegł stary trakt rzymski na wschód i na północ. Przy przesmyku zaczęły powstawać grody i osady. Dziś wiadomo, że już w IX w. istniał gród na Półwyspie Katarzyna przy południowo-wschodnim brzegu Jeziora Miejskiego i na moczarach między jeziorami Szarcz i Miejskim. Oba spłonęły prawdopodobnie w 1005 roku w czasie najazdu cesarza Henryka II. Pierwszy z grodów odbudowano, ale znów został zniszczony. Miejscowa legenda wiąże początki Pszczewa ze św. Wojciechem, który miał założyć parafię i zbudować kościół. Kościół św. Wojciecha stał na wzgórzu za Pszczewem do połowy XVIII wieku. Teraz stoi w tym miejscu kapliczka z datą 1774 - podaje gmina Pszczew, opisując początki miejscowości.

Teraz nie ma już śladu po moczarach i bagnach, jest za to zabudowa, zadbane uliczki, obiekty rekreacyjne i jeziora idealne do odpoczynku latem.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto