Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widzieliście armatę w Pszczewie? To nie armata, to maszyna parowa z tartaku Tilgnera

Redakcja
Jeśli przejeżdża się przez Pszczew, mijając kościół pw. św. Marii Magdaleny i plac Magdaleński, trudno nie zauważyć dużej maszynerii przypominającej armatę. Wielu turystów robi sobie w tym miejscu pamiątkowe zdjęcia. Okazuje się jednak, że pozory mylą…

Plac Magdaleński w Pszczewie. Tam zobaczycie maszynę parową:

Ogromna maszyna, która została kilkanaście lat temu postawiona na placu Magdaleńskim, to w rzeczywistości mobilna maszyna parowa, czyli lokomobila. Lokomobila to przewoźny zespół napędowy wykorzystujący siłę pary wodnej. Trudno się dziwić osobom, które myślą, że to działo. Jest metalowa rura, wyglądająca jak lufa, wielkie koła służące do transportu. Wygląd i zasada działania są w gruncie rzeczy są podobne. Chodzi o odrzut. Tyle, że w przypadku armaty energię daje wybuchający proch, a w przypadku lokomobili jest to para wodna.

Tartak Tilgnera

Pierwszy tartak w Pszczewie, wykorzystujący najnowocześniejszy na początku XX w. napęd, czyli maszynę parową, powstał dzięki Reinholdowi Tilgnerowi, inżynierowi ze Śląska, który wziął ślub z Elżbietą, córką leśniczego z pobliskiego Bobowicka.
Premiera lokomobili miała miejsce w 1908 r. Tilgnerowie przybyli do Pszczewa w 1905 r. Zatem młody a bieżąco z nowinkami techniki. To urządzenie było tanie w eksploatacji. Spalano w nim torf, drewno, czy trociny. Rozwiązanie idealne jak do tartaku.
Tilgner zainwestował pieniądze swoje i swojej żony Elżbiety w dwie firmy, tartak i przedsiębiorstwo budowlane. Oba interesy przynosiły im mu spory dochód, bo byli jednymi z trzech posiadaczy samochodu w mieście.

Gdzie można obejrzeć zabytkowe lokomobile

Niestety maszyny z tartaku w Pszczewie nie zachowały się. Zastąpiono je nowocześniejszymi. Jeśli chcielibyśmy obejrzeć lokomobile, te używane w zakładach przemysłowych i w rolnictwie można wybrać się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie znajduje się duża kolekcja maszyn parowych używanych w rolnictwie.

Polecamy również państwa uwadze:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto