Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urokliwe Jezioro Cegielniane w Pszczewie. Tu znajdziesz ciszę i wytchnienie

Redakcja
W okolicach Pszczewa wiele jezior skrytych jest wśród sosnowych lasów. Jednym z nich jest mało popularne wśród turystów jezioro Cegielniane nazywane dawniej Glinno. Odkryjcie to miejsce dla siebie i podarujcie sobie chwilę wytchnienia nad tym małym leśnym jeziorkiem.

Trafimy tu opuszczając Pszczew drogą prowadzącą do wsi Silna. Są to tereny Nadleśnictwa Trzciel. Na tych piaszczystych gruntach rosną z powodzeniem jedynie sosny i brzozy. Ze względu na profil gleby i duży udział gliny, woda w jeziorze Cegielnianym ma brunatny kolor. Do lat 20. XX. w pobliżu jeziora działała cegielnia, stąd niemiecka nazwa Ziegel See. Jezioro ma powierzchnię 6,8 ha i należy do mniejszych jezior w okolicach Pszczewa. Dla porównania pobliskie jezioro Chłop zajmuje 215 ha. Latem taflę jeziora pokrywają piękne grzybienie białe, swoisty symbol Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro z historią w tle

Możemy wypatrywać jeziora wchodząc na niewielki pagórek ukryty wśród starych sosen, znajdujący się przy piaszczystej drodze. W dawnych czasach mógł pełnić funkcje strażnicy, strzegącej przejścia między jeziorami Glinno i Chłop. To było strategiczne miejsce. Od średniowiecza droga prowadząca z Pszczewa do Silnej była częścią drogi frankfurckiej, starego szlaku handlowego wiodącego z Frankfurtu do Poznania. W czasach rzymskim przez te ziemie wędrowali kupcy handlujący bursztynem.
Symboliczne sceny rozegrały się nad jeziorem Cegielnianym zimą 1918 r. Trwało już powstanie wielkopolskie. Pszczewianie liczyli na to, że oddziały powstańcze, znajdujące się niedaleko – w okolicach Lewic i Silnej, dotrą do Pszczewa. Do historii przeszła akcja oddziału dowodzonego przez kapitana Józefa Walentego Furmanka, który z oddziałem dotarł nad jezioro Cegielniane. Nie wydano jednak rozkazu, aby walkami objąć Pszczew. Pół roku później wytyczono granicę, która podzieliła ziemię pszczewską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto