Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadza płonie. Czad zabija. Zadbajmy o kominy przed sezonem grzewczym

OPRAC.: Redakcja
Zanim zrobi się zimno i będziemy zmuszeni do korzystania w domach z ogrzewania, warto zadbać o właściwy stan urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” - to hasło tegorocznej kampanii społecznej zorganizowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. Jej celem jest zwrócenie uwagi właścicieli i zarządców domów na konieczność utrzymywania przewodów kominowych w odpowiednim stanie technicznym. Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa.

Czysty komin to bezpieczny dom

W komunikacie Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy czytamy:

Celem kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania, dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno-budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.

Kominiarze przypominają, że żeby nie doszło do zapalenia sadzy w kominie, istotne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów w regularnych odstępach czasu:
dymowe - raz na kwartał,
spalinowe - raz na pół roku,
wentylacyjne - raz na rok.

Mniej pożarów i zaczadzeń

Częstotliwość przeglądów kominiarskich regulują przepisy. Nie wzięło się to z niczego. W niewyczyszczonym kominie gromadzi się sadza (czysty węgiel), która bardzo łatwo ulega zapłonowi. To może się skończyć pożarem całego budynku. Komin najczęściej pali się w nocy. Poza tym nieczyszczony komin może być przyczyną śmiertelnych zatruć czadem oraz wzmożonej produkcji groźnych i toksycznych dla zdrowia produktów niezupełnego spalania. Chodzi o nieutlenione związki węgla i wodoru, które doprowadzają do powstawania smogu.

Mniejsze spalanie, większe oszczędności

Dbanie o czystość i drożność przewodów kominowych ma także istotny wymiar ekonomiczny. Oklejony sadzą komin dostarcza mniej powietrza do komory spalania. To wydłuża czas uzyskania energii cieplnej, niezbędnej do ogrzania domu. W takiej sytuacji zużyjemy więcej opału. Czyszcząc regularnie komin, spalimy o wiele mniej paliwa, a co za tym idzie wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie.

Nie warto oszczędzać na regularnym czyszczeniu komina. To nie tylko prawny obowiązek właściciela domu. To przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo, finanse i środowisko.

Polecamy również państwa uwadze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto