Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oni mylą się tylko raz [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
W ubr. saperzy uczestniczyli w 133 akcjach w naszym regionie.
W ubr. saperzy uczestniczyli w 133 akcjach w naszym regionie. 5. Kbs.
Mimo upływu wielu lat od zakończenia drugiej wojny światowej, każdego roku żołnierze 21. patrolu rozminowania z 5. Kresowego batalionu saperów wciąż mają wiele pracy.

Batalion stacjonuje w Krośnie Odrzańskim i jest jednym z ogniw 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. W 2016 r. saperzy uczestniczyli w 133 akcjach,
podczas których zabezpieczyli i następnie zniszczyli 2.989 różnych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.

- Najważniejsze jest to, że w trakcie całego roku nie doszło w rejonie naszej odpowiedzialności do żadnego wypadku wśród ludności cywilnej oraz wśród żołnierzy, którzy bezpośrednio zajmują się podejmowaniem i niszczeniem niewybuchów. Jednakże pośród wszystkich realizowanych zgłoszeń w roku 2016 najbardziej niebezpieczną i nietypową była interwencja 21 patrolu rozminowania na terenie jednej ze szkół, gdzie w trakcie przerwy dzieci przyniosły do gabinetu dyrektora znaleziony w pobliżu budynku szkoły granat moździerzowy uzbrojony w zapalnik. Tego typy przedmioty wybuchowe są najbardziej niebezpieczne szczególnie w chwili zmiany jego położenia a więc nawet podczas próby podniesienia rękoma z ziemi. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do wypadku. Granat moździerzowy został przez nas bezpiecznie podjęty i zniszczony – powiedział dowódca 21. patrolu rozminowania st. chor. Grzegorz Kluk.

Żołnierze 21. patrolu rozminowania prowadzą każdego roku szereg zajęć profilaktycznych
w szkołach. W 2016 r. odwiedzili 12 placówek i prowadzili w nich zajęcia, w trakcie których przedstawiali uczniom zasady zachowania na wypadek znalezienia niewybuchu lub niewypału. Oraz konsekwencje niewłaściwego obchodzenia się z „żelazną śmiercią”. W prowadzonych przez nich zajęciach uczestniczyło łącznie 1.994 uczniów i nauczycieli.

- W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich mieszkańców , apelujemy aby po odnalezieniu niewybuchu, niewypału lub amunicji, pod żadnym względem ich podnosić, przenosić i ani manipulować w nich. Każda zmiana położenia takich przedmiotów może doprowadzić do ich wybuchu. Ujawnione przedmioty wybuchowe należy zgłosić policji, straży pożarnej, straży granicznej lub leśnikom. W miarę możliwości trzeba oznaczyć miejsce ujawnienia szczególnie w kompleksach leśnych. Po przybyciu przedstawicieli policji lub innej uprawnionej instytucji wskazać miejsce ujawnienia przedmiotów wybuchowych – powiedział zastępca dowódcy 21 patrolu rozminowania mł. chor. Rafał Turczyniak.

W przypadku zgłoszeń pilnych, dotyczących wykrycia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych tam, gdzie występuje szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, mienia dużej wartości, środowiska naturalnego i zabytków, saperzy mają 24 godziny na ich usunięcie. W przypadku zgłoszeń zwykłych, termin wynosi trzy dni.

- Patrole rozminowania realizują wszystkie zgłoszenia o znalezionych przez obywateli niewybuchach lub niewypałach, niezależnie od sposobu i miejsca ich wykrycia – dodaje koordynator działalności patrolu rozminowania kpt. Krzysztof Wojtas.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto