Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykład Pastora Ericha Busse z Drezna w muzeum w Międzyrzeczu [ZDJĘCIA]

Artur Anuszewski
W muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu w piątek po południu odbył się wykład pastora Ericha Busse z Drezna "Luter, Reformacja a my".
W muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu w piątek po południu odbył się wykład pastora Ericha Busse z Drezna "Luter, Reformacja a my". Artur Anuszewski
W muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu w piątek po południu odbył się wykład pastora Ericha Busse z Drezna "Luter, Reformacja a my".

Ewangelicki duchowny zna język polski i od lat jest rzecznikiem polsko-niemieckiego pojednania. Jest laureatem (rok 2011) przyznawanej od 38 lat nagrody im. św. Brata Alberta, którą honoruje się osoby działające m.in. na rzecz pojednania wyznań i religii. W 2015 r. otrzymał Komandorię Missio Reconciliationis (Misja Pojednania), którą nadaje się osobom zasłużonym na rzecz pojednania, porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i różnych środowisk.

Odznaczeniem tym zostali uhonorowani: papież Jan Paweł II i Benedykt XVI, prezydenci – Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, prymas Polski Wojciech Polak, arcybiskup Henryk Muszyński, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasadorzy m.in. Szewach Weiss oraz liczni przedstawiciele świata nauki i polityki.

Tematem wykładu była reformacja. 31 października 1517 r. – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych – na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze Marcin Luter, augustianin i profesor teologii na miejscowym uniwersytecie, w towarzystwie swego sługi Johannesa Agricoli przybił listę 95 tez o odpustach. Chciał w ten sposób wywołać akademicką debatę o problemie, którym nie zajęli się dotąd teolodzy i hierarchowie.Marcin Luter (1483-1546) był mnichem augustiańskim, doktorem teologii i profesorem filozofii w Wittemberdze. Znajomość Pisma Świętego pozwoliła mu poddać krytyce niektóre dziedziny nauczania Kościoła.Olśnienia Marcin Luter doznał w klasztornej wieży podczas lektury Pisma Świętego. Zrozumiał, że zbawienie można uzyskać wyłącznie przez wiarę, a nie - jak głosił Kościół - dzięki "zasługom": ascezie, dobrym uczynkom i kupowaniu odpustów. Ten pogląd stał się fundamentem sukcesu reformacji.

Zobacz też wideo o portretach trumiennych w muzeum w Międzyrzeczu

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto