Kaczy Dołek, Metro, Biały Most, Dom Muminka - tak mówi się po międzyrzecku. Znacie te określenia?

red.
"Kaczy Dołek" - oj, przed laty działo się tu sporo i wiele pensji tu stracono...
"Kaczy Dołek" - oj, przed laty działo się tu sporo i wiele pensji tu stracono... arch. GL
Mieszkańcy Międzyrzecza mają swoje określenia na różne miejsca w mieście i okolicy. Niektóre są popularne: jak Patelnia czy Łąka Kolejowa. Ale kto z Was na cmentarz mówi "Oczko"? A na Obrzyce "Eden"? Cały czas dostajemy od Was nowe powiedzenia. I ciągle prosimy o jeszcze!

Jak powstał ten nietypowy „przewodnik”? Dzięki Wam. Zapytaliśmy na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny o to, jak nazywacie miejsca i budynki w Międzyrzeczu i okolicach. Część z Was napisała nam to w komentarzu, niektóre osoby napisały maile i wiadomości.

Kaczy Dołek, Patelnia - to zna chyba każdy

Wiele nazw się powtarzało. Jak choćby niesławna Patelnia czy Kaczy Dołek. Niektóre były oczywiste i musiały się pojawić w naszym zestawieniu. Jak choćby Biały Most, który jest tak znany i popularny w mieście, że doczekał się własnej… piosenki.

Napisał o nim nasz lokalny hiphopowy skład Eleref (pozdrawiamy, Panowie!): „Z pozoru to budowla, służy do przeprawy, z drugiej strony miejsce spotkań i zabawy, czy to święto czy też post - Biały Most, miejsce kultowe dla mnie przełomowe i dla wielu jeszcze”.

Nie mówimy „stop”. To otwarta lista

Od razu uprzedzamy: na pewno wśród haseł są takie, których nie znacie. Bo akurat Wy i Wasi znajomi ich nie używacie. My też wszystkich nie znaliśmy. A to dlatego, że niektóre określenia albo są używane przez nieliczną grupę ludzi albo bardzo się zestarzały.
Przyznajemy też, że nie wszystkie hasła znalazły się w galerii (umieściliśmy tam najbardziej powszechne albo wpadające w ucho). Głównie dlatego, że powstały od oczywistych skrótów: Kilina - od ul. Kilińskiego czy Obwo - od obwodnicy albo Amfi od amfiteatru. Pominęliśmy też wskazania pojedyncze lub bardzo rzadkie (ale za wszystkie dziękujemy!). Czyli np. takie, które podała tylko jedna osoba.
Jednak spokojnie! Bez nerwów! Nasz przewodnik mowy międzyrzeckiej jest otwarty. Więc śmiało nas prostujcie, napominajcie i podsyłajcie kolejne hasła. Jeszcze wrócimy do naszej mowy międzyrzeckiej. A całą dyskusję i wszystkie podpowiedzi znajdziecie na naszym facebookowym profilu.

Wideo

Dodaj ogłoszenie