Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień dla Niepodległej w międzyrzeckiej „trójce”

Agata Dawidowicz
Patron, Powstańcy Wielkopolscy, zobowiązuje. Szkoła Podstawowa nr 3 właśnie zakończyła uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które trwały od piątku 19 do piątku 26 października br. Wspaniałe święto obchodziliśmy podwójnie. Po pierwsze jako święto narodowe, po drugie święto patrona. Całe przedsięwzięcie odbyło pod patronatem burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza.
Patron, Powstańcy Wielkopolscy, zobowiązuje. Szkoła Podstawowa nr 3 właśnie zakończyła uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które trwały od piątku 19 do piątku 26 października br. Wspaniałe święto obchodziliśmy podwójnie. Po pierwsze jako święto narodowe, po drugie święto patrona. Całe przedsięwzięcie odbyło pod patronatem burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza. Archiwum SP 3
Patron, Powstańcy Wielkopolscy, zobowiązuje. Szkoła Podstawowa nr 3 właśnie zakończyła uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które trwały od piątku 19 do piątku 26 października br. Wspaniałe święto obchodziliśmy podwójnie. Po pierwsze jako święto narodowe, po drugie święto patrona. Całe przedsięwzięcie odbyło pod patronatem burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza.

Nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3 p. Agata Dawidowicz przesłała nam relację z obchodów Tygodnia dla Niepodległej.

Cały tydzień nasza szkoła przybrała barwy narodowe. Korytarze, sale lekcyjne nawet sala gimnastyczna zamieniły się w żywą flagę biało-czerwoną. Uczniowie z dumą nosili na piersiach kotyliony i narodowe akcenty.

Tradycji stało się zadość. To już trzynasty wyjazd piątych klas do Lusowa. Jak co roku odwiedziliśmy grób gen. broni Józefa Dowbór Muśnickiego, przywódcy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, gdzie w chwili zadumy pomodliliśmy się za bohatera i jego rodzinę. Zostawiliśmy płonącą świecę, jako symbol naszej pamięci i dumy. Uczniowie odsłuchali krótkiej biografii bohatera i jego rodziny.

W drugiej kolejności udaliśmy się do Muzeum Powstańców Wielkopolskich, gdzie zmarznięci, bo pogoda nas nie rozpieszczała, wysłuchaliśmy kilku wspaniałych historii, które rozgrzały nasze serca. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali eksponaty, słuchali informacji na temat generała, jego rodziny i pozostałych uczestników powstania. Szczególnie podziwiali ekspozycje broni, mundurów oraz pamiątek po bohaterach tamtych dni.

Do Lusowa udały się klasy 5a, 5b oraz 5c z wychowawcami p. Mariolą Łukaszyk, p. Bartoszem Leyko i p. Edytą Korzeniecką. Naszym patronem i pomysłodawczynią była p. Irena Kilian.

Inaugurująca akademia z okazji Tygodnia dał Niepodległej odbyła się w poniedziałek 22 października 2018 r. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu i przypięciu kotylionów w galowym nastroju rozpoczęliśmy wspólne świętowanie. Tego dnia cała szkoła wraz z uczniami przybrała biało-czerwone kolory. Sale lekcyjne, korytarze, świetlica, nawet sala gimnastyczna pękały od pięknych dekoracji. Młodzież również nie zawiodła. W świątecznych strojach z uśmiechami na twarzach i z dumą nosiła kotyliony na piersiach.

Wtorkową atrakcją była wycieczka do jednostki wojskowej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Czwartoklasiści zwiedzili izbę pamięci, obejrzeli film o historii jednostki, kroniki oraz pamiątki i zdjęcia. Uczniowie byli zachwyceni, szczególnie podobały się mundury, miniatury sprzętu oraz atrapy broni.

Trzeci dzień celebrowania Święta Niepodległości za nami. To szczególny czas, ponieważ w tym dniu klasy wspólnie z wychowawcami, na swój własny sposób, świętowali. Sposobów było wiele. Pogadanki, filmy, wspólne lektury, wspomnienia, zdjęcia przy szkolnej ściance z Powstańcami. Tak naprawdę to nie jest aż tak ważne, choć istotne. Budujące i wspaniałe jest to, że dzieci chcą uczcić 100 lat Niepodległości, że głośno mówią o polskości, patriotyzmie, oddaniu dla sprawy. Cieszy po wielokroć, ponieważ oznacza to jedno, że nasz wkład, wkład dyrekcji, nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły nie poszedł na marne. Hasła i powtarzające się slogany trafiają do uczniów. Możemy z pełną świadomością powiedzieć, że pracujemy z młodymi patriotami, którzy nie wstydzą się symboli narodowych i kraju.

Zobacz zdjęcia i wideo z odsłonięcia pomnika gen. Józefa Dowbor Muśnickiego

Choć czwartek okazał się deszczowy, to nie zniechęciło uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Ligę Obrony Kraju i 17. Wielkopolską Zmechanizowaną Brygadę w Międzyrzeczu. Była pierwsza pomoc i strzelanie. Uczniowie ustawiali się w długich kolejkach, żeby uczestniczyć w zajęciach. Główną atrakcją była gra miejska organizowana przez nas, w której brały udział pozostałe szkoły. Były podchody, pytania, quizy. Wszyscy świetnie się bawili! Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu otrzymała nasza „trójka”!

Ostatni dzień to wspólne śpiewanie hymnu oraz pieśni patriotycznych na apelu kończącym nasz Tydzień dla Niepodległej.

Dziękujemy burmistrzowi miasta, panu Remigiuszowi Lorenzowi, 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, Lidze Obrony Kraju, wszystkim szkołom, które zechciały wziąć udział w naszej zabawie, nauczycielom SP3 a przede wszystkim naszym wspaniałym uczniom, którzy stanęli na wysokości zadania i okazali się młodymi patriotami, którzy z dumą nosili na piersiach biało-czerwone kotyliony.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”.

Zobacz wideo z otwarcia przedszkola przy SP 3

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto