Wspaniała inscenizacja batalistyczna w Międzyrzeczu. Tak świętowaliśmy niepodległość! Pamiętacie?

Artur Anuszewski, Dariusz Brożek
Batalistyczne widowisko i koncert pieśni patriotycznych były ostatnimi akordami Narodowego Święta Niepodległości, połączonych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Artur Anuszewski, Dariusz Brożek
Inscenizacja batalistyczna przed dworcem kolejowym była najbardziej widowiskową odsłoną obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzeczu w 2018 r. Mieszkańcy wiwatami przywitali Ignacego Paderewskiego, a potem Powstańcy Wielkopolscy pokonali niemieckich żołnierzy oraz wywiesili na budynku powstańcze sztandary i biało-czerwone flagi.

Batalistyczne widowisko i koncert pieśni patriotycznych były ostatnimi akordami Narodowego Święta Niepodległości, połączonych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Po zakończeniu nabożeństwa w kościele mieszkańcy przeszli na plac przed dworcem kolejowym, który w tym dniu zamienił się w poznańską pocztę z grudnia 1918 r. Scenariusz widowiska oparty został na burzliwych wydarzeniach z tego okresu. Międzyrzecz zamienił się w Poznań, gdzie mieszkańcy owacyjnie witali Ignacego Paderewskiego. Jego płomienna mowa o polskości Wielkopolski i grodu Przemysława stała się iskrą, która doprowadziła do wybuchu powstania. Niemcy próbowali stawiać opór, ale ulegli zdeterminowanym i walecznym powstańcom.

Fragment Roty w wykonaniu Kaliny Tomysek

Widowisko przyciągnęło tłumy międzyrzeczan. Wiele osób przyszło tam z biało-czerwonymi kotylionami, chorągiewkami i flagami. Pani i dziewczynki przystroiły głowy wiankami w narodowych barwach.

- Inscenizacja będzie lekcją historii dla dzieci i młodzieży – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz, dla którego było to podwójne święto, gdyż w nocy jego małżonka Agnieszka urodziła trzeciego syna – Ignacego.

Ostatnim akordem inscenizacji była Rota w wykonaniu dziesięcioletniej Kaliny Tomysek z Klubu 17. WBZ.

Harcerze dla Niepodległej

Widowisko wyreżyserował Marek Wojda z Klubu 17. WBZ. Zorganizowali je pracownicy Klubu 17. WBZ i Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, przy wydatnym wsparciu władz miejskich oraz stacjonującej w mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Po jego zakończeniu zastępca dowódcy „siedemnastej” płk Wojciech Ziółkowski podziękował organizatorom i mieszkańcom oraz zaprosił uczestników na pyszną grochówkę i koncert pieśni patriotycznych.

Powstańcy zatrzymali się na Międzychodzie, który na mocy Traktatu Wersalskiego w 1919 r. został przyłączony do Polski. Ówczesny powiat międzyrzecki – poza jego wschodnimi skrawkami – pozostał jednak w granicach Niemiec, choć wielu Polaków z Międzyrzecza i okolic przedzierało się na pozycje powstańców, żeby z bronią w ręku walczyć o powrót miasta do Rzeczpospolitej.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

Wideo

Dodaj ogłoszenie