Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza wojna ze szczurami. W gminach zaraz zacznie się deratyzacja

OPRAC.: red.
Szczury to prawdziwe szkodniki i realne zagrożenie
Szczury to prawdziwe szkodniki i realne zagrożenie pixabay.com
Roznoszą choroby, niszczą zbiory i zapasy, są szkodnikami. Mowa o szczurach. Październik to miesiąc walki z tymi gryzoniami. Każdy musi się do niej przyłączyć.

O tym, że 1 października ruszają akcje deratyzacyjne, które potrwają do końca miesiąca, informują kolejne gminy pow. międzyrzeckiego.
Jak ma to wyglądać w szczegółach? Świetnie wyjaśnia to obwieszczenie wójta gminy Bledzew.

Każdy musi. Bez wyjątku

„Obowiązkowej deratyzacji podlegają wszystkie nieruchomości państwowe, spółdzielcze jak i prywatne, mianowicie zakłady pracy, budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, place niezabudowane, sklepy, sieć kanalizacyjna itp. (…).
W zabudowaniach mieszkalnych i gospodarczych prywatnych posesji dopuszcza się prowadzenie deratyzacji we własnym zakresie, przy użyciu środków dopuszczonych do obrotu handlowego. Zakup środków jw. oraz wykonanie deratyzacji powinno zostać potwierdzone otrzymaniem rachunku, paragonu”

– czytamy w obwieszczeniu wójt Małgorzaty Musiałowskiej.

A burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz przypomina, że kontrola i nadzór nad wykonaniem przepisów należy do upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego oraz policji i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu.

To realne zagrożenie

Jak informuje nadzór epidemiologiczny (ostrzeżenie podajemy za PSSE w Bytomiu) „Szczury rozmnażają się w szybkim tempie (od pary szczurów po roku może być 2 tysiące potomnych osobników) dlatego jeśli zaobserwuje się ich obecność, konieczna jest bezzwłoczna interwencja. Szczury są niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Są nosicielami oraz mogą przenosić różne choroby zakaźne. Do najczęstszych i najgroźniejszych zalicza się: gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, szczurza gorączka, choroba Weila, histoplazmoza, hymenolepioza, tyfus plamisty. Warto podkreślić, że do zakażenia może dojść nie tylko poprzez ugryzienie przez szczura. Mocz i kał szczura też mogą być źródłem zakażenia. Może ono także wystąpić na drodze pokarmowej przez spożycie zakażonego wcześniej przez szczura pokarmu i wody”.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto