Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zdjęcia tuneli hitlerowskiego kompleksu z czasu II WŚ. Obiekt był zamknięty 76 lat!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Nowe zdjęcia tuneli hitlerowskiego kompleksu z czasu II WŚ. Obiekt był zamknięty 76 lat!
Nowe zdjęcia tuneli hitlerowskiego kompleksu z czasu II WŚ. Obiekt był zamknięty 76 lat! Kamil Chmura - Śladami Chmur i Jacek Medwecki
Poszukiwacze, którzy od tygodni usiłowali dostać się do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu, eksplorują kolejne metry tuneli, które przez 76 lat były zamknięte przed ludźmi. Co skrywają! Oto najnowsze zdjęcia!

POSZUKIWANIA W LUBANIU - AKTUALIZACJA

18.09.2021 - godz. 10.30

- Udało się osiągnąć wyznaczony cel i zbadać podziemia do skrzyżowania ze sztolnią nazywaną przez nas „depozytową” - informuje eksploratorzy.

Niemożliwe okazało się zbadanie sztolni nr 2, a winne temu były obsypujące się kamienie. Konieczne będzie ustabilizowanie tego odcinka, żeby dokończyć badania.

- Podsumowując, zbadaliśmy całą sztolnię "depozytową" - niestety bez depozytu i część sztolni nr 1 (do skrzyżowania łącznika ze sztolnią nr 2). Więcej nie dało rady, z uwagi na słaby stan łącznika oraz na fakt, że Patrol Saperski musiał udać się na interwencję - wyjaśnia Sebastian Terenda, kierownik poszukiwań.

Jak zdradzają poszukiwacze, wrażenia z wnętrza podziemi są niesamowite. Nieprzenikniona ciemność i wykute w bazalcie sztolnie o wymiarach 3 na 3 metry robią wrażenie, a na dowód prezentują nowe fotografie.

Grupa prowadzi zbiórką o jej szczegółach przeczytacie poniżej.

17.09.2021 - godz. 09.35

- W sztolni nr 1 za "buforem" jest niemiecka obudowa trapezowa drewniana. Niestety, 76 lat odcisnęło na niej swoje piętno i zdecydowano, że należy zastosować stemple z KS-ami, żeby ją wzmocnić, aby móc bezpiecznie kontynuować prace w głąb góry. Po tym odcinku jest sztolnia z obetonowanymi ociosami i stropem z szyn kolejowych. Odcinki z obudową drewnianą należy wzmocnić co znów generuje nam koszty - informuje Sebastian Terenda, kierownik poszukiwań.

Na 40. metrze od końca "bufora" na skrzyżowaniu stoją 2 wózki górnicze, a za nimi kilka metrów dalej następny. To kolejne miejsce, w którym wózki stoją na skrzyżowaniu.

- Chcielibyśmy wejść w głąb góry i pokazać Wam sztolnię "depozytową" i sztolnie nr 2, ale do tego będziemy potrzebowali pomocy - dodaje Sebastian Terenda, kierownik poszukiwań.

Grupa prowadzi zbiórką o jej szczegółach przeczytacie poniżej.

16.09.2021 - godz. 14.25

W czwartek około godz. 14 udało się sforsować ścianę. Oczom poszukiwaczy ukazał się długi tunel z wagonikiem. Obecnie na miejscu pracują saperzy.

- W głębi widać wybetonowane ociosy i szyny kolejki na stropie. Dalej stoi wózek górniczy - informuje Sebastian Terenda, kierownik poszukiwań. - Obecnie saperzy sprawdzają początkowy odcinek przy wyjściu ze śluzy gazowej, a następnie górnicy zrealizują proces zabezpieczenia doraźną obudową. Po sprawdzeniu tego odcinka ekipa specjalistów będzie badała dalsze części podziemnego kompleksu - dodaje.

16.09.2021 - godz. 09.25

Zostało tylko kilka metrów kamieni i drewniana ściana, żeby dostać się do kilometra korytarzy kutych w bazalcie.

W rozmowie z Sebastianem Terendą, kierownikiem projektu, udało się ustalić, że we wnętrzu zagadkowego obiektu może kryć się "złoto Wrocławia", archiwalne dokumenty z czasów II wojny światowej lub technologia elektromagnetyczna. Wyobraźnia wielu podsuwa różne rozwiązania. O tym, co kryją wnętrza podziemi Kamiennej Góry dowiemy się już niebawem.

Poszukiwania skarbów z II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska

Ciasny korytarz, glina i bazaltowe kamienie - tak wygląda codzienność pracowników firmy AMC z Krakowa, którzy od wielu tygodni starają się przekopać przez tunel zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po drodze spotkali wiele niespodzianek, które utrudniały im prace i na kilka dni wstrzymano działania. Sebastian Terenda, kierownik projektu, w tym czasie pozyskiwał dodatkowe środki, bo bez pieniędzy nie było możliwości, żeby ruszyć dalej.

Członkowie stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc wraz z zaprzyjaźnionymi firmami spędzili na placu budowy setki roboczogodzin. Pracowali za darmo po to, żeby odkryć tajemnicę podziemi. Nigdy dotąd nie byli tak blisko.

- Pracownicy AMC, pracując na 3 zmiany, mozolnie kamień po kamieniu usuwają bazaltową podsadzkę. Wszystko odbywa się ręcznie, a urobek wywożony jest taczkami. Żaden taśmociąg czy wagoniki nie wchodzą w grę - zbyt mało miejsca i archeologiczny charakter prac wykluczają takie "luksusy" - czytamy na profilu koordynatorów projektu w mediach społecznościowych.

Wiadomo, że poszukiwania wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród zagranicznych mediów. Niedawno na placu budowy pojawili się przedstawiciele stacji Discovery.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zdjęcia tuneli hitlerowskiego kompleksu z czasu II WŚ. Obiekt był zamknięty 76 lat! - Gazeta Wrocławska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto