Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: to będzie uczta dla uszu! Zaczynają się IV Spotkania Kameralne

Wiesław Pietruszak
Koncerty odbędą się w kolejne soboty września 2020 roku począwszy od 12 IX, a kończąc na 26 IX. Pierwsze dwa usłyszymy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a ostatni w kościele pw. św. Wojciecha.
Koncerty odbędą się w kolejne soboty września 2020 roku począwszy od 12 IX, a kończąc na 26 IX. Pierwsze dwa usłyszymy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a ostatni w kościele pw. św. Wojciecha. archiwum GL/materiały organizatorów
- Od kilku lat gościmy z koncertami na terenie Międzyrzecza, prezentując muzykę klasyczną. Stowarzyszenie „Sauerianum” współpracuje ze znakomitymi artystami, będącymi ozdobą polskich i zagranicznych scen operowych. Nie inaczej będzie w roku bieżącym - pisze Wiesław Pietruszak.

W bieżącym roku przedstawimy melomanom z Międzyrzecza nie tylko wybitnych polskich kompozytorów, często niekiedy zapomnianych, nie tylko przypomnimy chwalebne dzieje polskiej wokalistyki, lecz także zaprezentujemy nadzieje naszej wokalistyki.

Gdzie i kiedy? W soboty w kościołach

Zacznę jednak od terminów i miejsca. Koncerty odbędą się w kolejne soboty września 2020 roku począwszy od 12 IX, a kończąc na 26 IX. Pierwsze dwa usłyszymy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a ostatni w kościele pw. św. Wojciecha. Szczegóły dotyczące godziny rozpoczęcia pojawią się na plakatach w obu kościołach i na stronach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, współorganizatora koncertów.

Trzy koncerty, trzy uczty

Jako pierwszy wystąpi niezwykle obiecujący baryton Michał Janicki, laureat licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pan Michał ma już za sobą występy na najlepszych scenach operowych Polski i Europy. Głosy niskie mają ten walor, że rosną wraz z wiekiem śpiewaka, a najlepszych czas i brzmienie osiągają po 50. roku życia. Miałem wielokrotnie zaszczyt i przyjemność słyszeć kilku naszych basów i barytonów wykonujących całe partie operowe w wieku ponad 70 lat i ciągle dysponujących młodzieńczym, głębokim głosem. Wrócę do koncertu z udziałem młodego śpiewaka. Pan Michał zaśpiewa między innymi arie ze znanych i nieznanych polskich oper. Potem usłyszymy cykl pieśni Mieczysława Karłowicza, a zakończymy jakże uwielbianymi melodiami z polskich dworów XIX i XX wieku. W trakcie konferansjerki przypomnimy historię polskich śpiewaków, bo trzeba wiedzieć, że w tej dziedzinie byliśmy potęgą. Ten koncert finansuje Marszałek Województwa.

Drugi z koncertów będzie poświęcony 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i przypomnimy tamte wydarzenia w kontekście najnowszych badań. Oczywiście zabrzmią pieśni legionowe i te wcześniejsze, które trzymały nas, jako naród na duchu.

Na koniec troje uznanych, znakomitych solistów: Aleksandra Borkiewicz – sopran, Celina Kotz - skrzypce i Piotr Szychowski – fortepian. Przy okazji tego koncertu przypomnimy dumne karty polskiej wokalistyki. Pan Piotr Szychowski jest jednocześnie Dyrektorem Artystycznym tego wydarzenia. Każdy, kto miał przyjemność słuchać tego artysty wie, co to znaczy „śpiewać fortepianem”. Wymagał tego od swoich uczniów mistrz Fryderyk, a tę umiejętność posiada niewielu. Ja tymczasem będę mówił o wielkich polskich primadonnach. Dwa ostatnie koncerty sfinansuje Burmistrz Międzyrzecza.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto