Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: dlaczego światła na ul. Zachodniej działają tak… dziwnie?

oprac. red
Fachowcy tak ustawili częstotliwość zmiany świateł, by piesi nie musieli dotykać guzika, by włączyć zielone.
Fachowcy tak ustawili częstotliwość zmiany świateł, by piesi nie musieli dotykać guzika, by włączyć zielone. pixabay.com
Na problem uwagę zwróciła Czytelniczka Danuta. Napisała, że światła zmieniają się co 30 sekund. Absurd i wpadka? Nie, to celowe działanie spowodowane… zagrożeniem koronawirusem.

Pani Danuta napisała do Głosu Międzyrzecza i Skwierzyny: „Zwracam uwagę na to, że od 11 dni światła na przejściu dla pieszych na ulicy Zachodniej zmieniają się samoistnie co 30 sekund. Tak jest od godz. 6.00 do 22.00 (…). Mieszkańcy bloku nr 13 mają teraz spaliny i hałas bliżej, pod samym nosem. Ochraniamy pięknie środowisko! Kuriozum” - można przeczytać w jej widomości do Głosu Międzyrzecza i Skwierzyny.

Trzeba pytać w zarządzie

Zapytaliśmy o to w ratuszu. Jednak międzyrzeccy urzędnicy odpowiedzieli, że to nie ich sprawka i że nie mogą tego wyjaśnić, bo sygnalizacja na ul. Zachodniej (jak i sama ulica) są w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Dlatego o wyjaśnienia poprosiliśmy właśnie tam: w zarządzie dróg. Odpowiedział nam Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Jak wynika z jego pisma, zaskakująco częste zmiany świateł na ul. Zachodniej, które zdziwiły Czytelniczkę Danutę (ale i kilku innych Czytelników) nie są przypadkiem, błędem czy niedopatrzeniem.

Żeby nie trzeba było dotykać

W wyjaśnieniu J. Flakowskiego czytamy: „Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze informuje, że program pracy wskazanej sygnalizacji, w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce został przełączony w „cykl stały”. W praktyce oznacza to, że wyłączone zostały przyciski dla pieszych służące do wzbudzania zielonego światła na przejściach dla pieszych. Piesi i rowerzyści nie muszą już dotykać przycisków, ponieważ zielone światło zapala się automatycznie w odpowiednich dla natężenia ruchu odstępach czasu. Na zaklejonych słupkach z przyciskami zostały umieszczone tabliczki informujące o braku konieczności naciskania tych przycisków. Działania zostały podjęte na terenie całego województwa lubuskiego w ciągach dróg wojewódzkich w związku z ogłoszeniem pandemii i podyktowane są minimalizacją ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tego typu rozwiązania zostały przyjęte w większości miast na terenie województwa lubuskiego, w tym na terenie Zielonej Góry”.

Urzędnik podkreśla też, że 24 kwietnia miała miejsce cotygodniowa kontrola sprawności sygnalizacji i „nie wykazała żadnych odstępstw od obowiązujących norm”. - Czas zmiany świateł jest zgodny z zatwierdzonym cyklem działania, a natężenie ruchu w obecnej sytuacji jest znacząco mniejsze. Wyżej opisane działania podejmowane przez ZDW w Zielonej Górze mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się groźnego dla zdrowia i życia ludzi, wirusa COVID-19 – dodaje jeszcze W. Flakowski.

Czyli błyskawiczne zmiany świateł na ul. Zachodniej są celowym działaniem. I na razie nie widać, by miało się to zmienić.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto