Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna makatka znowu wraca do łask! I to w jakim stylu! Cena to nawet sto i więcej złotych

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
I pomyśleć, że po latach makatki znowu wracają do łask.
I pomyśleć, że po latach makatki znowu wracają do łask. Dariusz Dutkiewicz
Jeszcze niedawno budziła lekki, drwiący uśmieszek. Dziś to obiekt pożądania niejednej gospodyni. Oto do łask wraca nasza pospolita makatka czyli stara poczciwa ręcznie haftowana makatka. Taka jak ta u pani Barbary ze Skwierzyny.

To już kilkadziesiąt lat, jak pani Barbara Zgółko ze Skwierzyny wykonała swoją pierwszą makatkę. Jak się okazuje świat, kiedy w domach a ściślej w kuchniach czy pokojach królowały ręcznie haftowane makatki wcale nie odszedł do lamusa. Są jeszcze tacy, którym makatki przypominają stare, dobre czasy młodzieńcze. I do takich właśnie osób należy pani Basia.
W urządzaniu wnętrz bowiem do łask powraca country style czyli styl wiejski zwany też stylem vintage. Zatem świat, kiedy w domach a ściślej w kuchniach królowały ręcznie haftowane makatki wcale nie odszedł do lamusa. Są jeszcze tacy, którym makatki przypominają stare, dobre czasy dzieciństwa i wspaniałą babciną kuchnię.

Przeczytaj także:

Niebywałe, ale makatka znowu na topie

Makatka to bawełnie, białe płótno, haftowany zwykle niebieskim kordonkiem obrazek i również ręcznie wyszywany tekst. Teksty zwykle przypominają mądrości domowo-życiowe. Obrazki przedstawiają schematyczne pejzaże. Choć w przypadku akurat makatki z pokoju pani Barbary, jest to motyw religijny. Mogą zresztą te motywy być najróżniejsze. Na przykład domowe scenki rodzajowe, dzieci, kwiaty lub zwierzęta. Opinie o ludowych makatkach są różne. Dla jednych są kiczowate, a dla innych piękne, duszą i przypominające dziecięce lata i wakacje u babci.

Zobacz także:

sc]Telewizji nie było, to czasu starczało[/sc]
Jak podkreśla twórczyni tejże makatki, kiedyś, gdy nie było telewizorów, to wyszywanie w długie zimowe wieczory było czymś zwykłym, normalnym. Tę akurat makatkę pani Basia wyszyła dla swego męża, kolejarza ze Skwierzyny, choć na ścianie w domu kobiety małżonek spogląda na domowników w mundurze wojskowym. – Tak to przed laty spędzało się czas, wieczory – wspomina skwierzynianka. – Dziś aż trudno w to uwierzyć, ale wtedy tak się żyło. A makatka została i oko od dawien dawna cieszy. No i znowu na topie jest.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto