MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co zostanie „Modernizacją Roku”? Te inwestycje z Lubuskiego walczą o prestiżowy tytuł

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trzynaście lubuskich inwestycji startuje w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku.
Trzynaście lubuskich inwestycji startuje w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku. Fot. Jerzy Malicki
Zagroda Młyńska w Bogdańcu, wyremontowane średniowieczne mury miejskie w Kożuchowie, Gminne Centrum Ratownictwa w Santoku oraz nowa siedziba Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Między innymi te lubuskie inwestycje stanęły do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku. W sumie o ten prestiżowy tytuł walczy trzynaście obiektów z całego regionu.

Nagradzają najciekawsze inwestycje

Ponad czterysta inwestycji z całego kraju stanęło do rywalizacji w kolejnej edycji konkursu na modernizację roku. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie zadań budowlanych, które wyróżniają się szczególnymi walorami oraz wytyczają nowe trendy. W konkursie mogą brać udział obiekty nowo wybudowane, modernizowane, przebudowane i zaadaptowane na inne cele, a także ciekawe aranżacje wnętrz. Jury wybiera najciekawsze inwestycje spośród:

  • obiektów mieszkalnych
  • obiektów hotelarsko-turystycznych
  • obiektów przemysłowych i inżynieryjnych
  • obiektów użyteczności publicznej
  • obiektów szkolnictwa
  • obiektów kultury, sportu, zdrowia i rekreacji
  • obiekty ochrony środowiska
  • obiektów zabytkowych i sakralnych

Poza tym wybierane są również najlepsze i najciekawsze elewacje i termorenowacje, adaptacje wnętrz, tereny zieleni oraz obiekty przyjazne zwierzętom.

Startuje trzynaście inwestycji z regionu

W tym roku do rywalizacji w prestiżowym plebiscycie stanęło trzynaście inwestycji z województwa lubuskiego. Konkurencja jest ogromna, bo w sumie do konkursu zgłoszonych zostało ponad czterysta zadań z całego kraju. Czwartego kwietnia ruszyło internetowe głosowanie, którego celem jest wyłonienie finałowych inwestycji. Potrwa ono do dziewiątego maja. Dzięki głosom internautów w pierwszej dziesiątce są obecnie dwie lubuskie inwestycje. To budowa siedziby Nadleśnictwa Krosno wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz mała retencja nizinna w Nadleśnictwie Zielona Góra.

To była ważna i długo wyczekiwana inwestycja

Do rywalizacji w konkursu stanęło również Gminne Centrum Ratownictwa w Santoku. Przestronny obiekt służy strażakom, ale swoje miejsce znalazł tam również komisariat policji. W nowoczesnym centrum znalazły się między innymi cztery garaże, pomieszczenia na sprzęt, magazyny, sala wielofunkcyjna, sale szkoleniowe, szatnia, pralnia z suszarnią oraz pomieszczenia sanitarne. Wybudowanie obiektu znacząco poprawiło warunki służby strażaków z gralewskiej i santockiej jednostki, które zostały wcześniej połączone, ale druhowie musieli korzystać z mocno wysłużonych i oddzielnych remiz. Te nie spełniały współczesnych wymagań, a posiadane przez jednostki wozy bojowe nie mieściły się w garażach.

Jest tężnia solankowa i setki nowych roślin

Kolejną finałową inwestycją z województwa lubuskiego jest rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Teren dawnego cmentarza o powierzchni ponad ośmiu hektarów, na którym znajdują się zabytkowe budowle został gruntownie zmodernizowany. Zakres prac obejmował między innymi renowację zabytkowych budowli parkowych i odtworzenie ogrodzenia, budowę i przebudowę alejek parkowych i placyków oraz montaż małej architektury. Na terenie parku wybudowana została również tężnia solankowa i ogród sensoryczny z fontanną.

Zagroda Młyńska przeszła gruntowny remont

O tytuł modernizacji roku walczy także Zagroda Młyńska w Bogdańcu. Zabytkowy obiekt, będący świadectwem tożsamości kulturalnej regionu, od dawna wymagał podjęcia pilnych prac remontowych. Doraźnie wykonywano wyłącznie drobne naprawy, a nieogrzewany, opanowany przez szkodniki i mocno zawilgocony zabytek ulegał szybkiej degradacji. W końcu doczekał się jednak gruntownej renowacji. Obiekt położony w urokliwym otoczeniu lasów bogdanieckich, wyróżnia się przede wszystkim głównym budynkiem. Znajdująca się w nim unikatowa hala młyńska oraz imponujące drewniane koło napędzane wodą, odrestaurowane zabytkowe eksponaty oraz nowoczesna aranżacja ekspozycji czynią to miejsce jedną z kluczowych atrakcji turystycznych w regionie. Jakie jeszcze inwestycje z województwa lubuskiego walczą o tytuł modernizacji roku? Zobacz w galerii:

Zwycięzców ogólnopolskiego konkursu poznamy za kilka miesięcy podczas uroczystej gali, która tradycyjnie odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zostanie „Modernizacją Roku”? Te inwestycje z Lubuskiego walczą o prestiżowy tytuł - Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto