Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunkry dla ochłody... Tam temperatura jak marzenie

OPRAC.:
Karolina Korenda-Gojdź
Karolina Korenda-Gojdź
Świetne zdjęcia naszego Czytelnika Bartosza Stańskiego
Świetne zdjęcia naszego Czytelnika Bartosza Stańskiego Bartosz Stański
Nawet jeśli na powierzchni jest skwar, w podziemnych korytarzach temperatura idealna - maksymalnie 12 stopni. Naturalna wentylacja. Podmuchy świeżego powietrza. Orzeźwiający spacer, w sam raz na upalny dzień.

MRU Pniewo:

Głęboko pod ziemią

Cała tajemnica chłodu w MRU polega na tym, że temperatura w gruncie przez cały rok utrzymuje się poziomie 8-10 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że takie wartości osiągamy już na głębokości 1,5 metra. A podziemne korytarze MRU znajdują się maksymalnie 40 metrach. Głównym materiałem służącym do budowy fortyfikacji była stal i zbrojony beton oraz stal. Grubość ścian zależała od typu obiektu. Maksymalnie było to 3,5 metra, ale większość ma 2,5 metra. Ściany niższych korytarzy, w których były zlokalizowane pomieszczenia socjalne i wypoczynkowe były wykonane z cegły klinkierowej.
Korytarze zostały lekko nachylone w celu umożliwienia grawitacyjnego spływu wód. Posiadają także skutecznie działający system wentylacji.

Ratunek przed bronią chemiczną

Od czasu I wojny światowej pojawiło się nowe zagrożenie - broń chemiczna. Projektanci i budowniczowie fortyfikacji musieli wziąć to zagrożenie tworząc koncepcje podziemnych korytarzy. Niektóre bunkry zabezpieczono przed atakiem gazowym poprzez wyposażenie w systemy wentylacyjne z filtrami powietrza oraz komory odkażające.

Latem zimno, zimą ciepło

Wybierając się na wyprawę do MRU w wakacje, znajdziemy pod ziemią wytchnienie od upałów. Natomiast późną jesienią i zimą nietoperze szukają tam schronienia przed chłodem. To popularna miejscówka. W styczniu tego roku blisko 39 tysięcy nietoperzy zimowało w bunkrach.

Polecamy również Państwa uwadze:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto