Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaleziono szczątki niemieckich żołnierzy

MAK
Stowarzyszenie Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST
Ziemia wciąż ukrywa mroczne czasy wojny. To właśnie tam cicho spoczywają szczątki, niemo opowiadające przerażającą historię…

Tylko w październiku badacze odkryli groby i przeprowadzili ekshumacje w Rzęsinach, Niwnicach i w miejscowości Nielestno.
To ostatnie znalezisko budzi najwięcej emocji, gdyż odkryto dosłownie mogiłę. W małej miejscowości tuż obok Wlenia archeolodzy odkryli trzy groby. Badaczom udało się przeprowadzić prace ekshumacyjne i okazało się, że w każdej mogile znajduje się po 12 szkieletów. Poznańscy archeolodzy ze Stowarzyszenia Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST otrzymali informację o grobach z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki Nad Grobami Wojennymi. Pracownicy niemieckiego archiwum udostępnili także imienną listę poległych żołnierzy. Rekonesans dokonany przez pracowników stowarzyszenia pozwolił potwierdzić przypuszczenia. Mieszkańcy miejscowości wspominali, że jeszcze w latach 50-tych i 60-tych na wspomnianym terenie znajdowały się krzyże.
U schyłku II wojny światowej w pałacu w Nielestnie znajdował się punkt opatrunkowy, a tuż obok niego, na skraju miejscowości utworzono mały cmentarz. Żołnierze, którzy zmarli w pałacu chowano właśnie tam.
- Między majem a marcem 1945 roku pochowano na tym cmentarzu 36 niemieckich żołnierzy. Każda z mogił ma około 12 metrów, czyli podczas pochówku przewidziano metr na ciało. Tylko część żołnierzy pochowana została w trumnach. Szczątki należą do żołnierzy, których nie udało się uratować w lazarecie i zmarli na skutek odniesionych na froncie ran – mówi nam archeolog Maksymilian Frąckowiak.
Szczątki zostaną przewiezione do Nadolic Wielkich pod Wrocławiem i tam pochowane.
W Rzęsinach na terenie przypałacowego parku zostały zlokalizowane cztery groby niemieckich żołnierzy poległych w 1945 r. Ciała dwóch żołnierzy pochowano w trumnach, pozostali spoczywali bez żadnego zabezpieczenia ciała.
- Wiemy z relacji mieszkańców, że w miejscu pochówku, tuż po zakończeniu II wojny światowej widać było niewielkie kopce ziemne. Ponoć na jednym z nich leżał nawet hełm żołnierski. Jak się dowiedzieliśmy szczątki należą do niemieckich żołnierzy, którzy zostali oskarżeni o dezercje i skazani na śmierć poprzez strzał w głowę – dodaje archeolog.
Przy jednych szczątkach znaleziono także znak tożsamości, ale jest tak skorodowany, że absolutnie nieczytelny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto