Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk gotówki dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu. Ponad 1 milion 700 tysięcy złotych na wsparcie niepełnosprawnych!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Burmistrz Remigiusz Lorenz z dyrektor OPS Eweliną Niwald-Brzuśnianin.
Burmistrz Remigiusz Lorenz z dyrektor OPS Eweliną Niwald-Brzuśnianin. Gmina Międzyrzecz
Międzyrzeckiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej przyznano trzy dotacje, łącznie na kwotę ponad 1 miliona 700 tysięcy złotych. Pieniądze te ułatwią życie zarówno im, jak i ich opiekunom.

Dotacje dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu

Ponad 1 milion 700 tysięcy złotych na wsparcie niepełnosprawnych mieszkańców gminy Międzyrzecz! 845 tysięcy złotych w dwóch dotacjach przyznał Lubuski Urząd Wojewódzki, a niecałe 880 tysięcy złotych Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Dofinansowania posłużą osobom z niepełnosprawnością

Całość dofinansowań zostanie nakierowana na rozwój usług opiekuńczych, wsparcie osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów na terenie gminy Międzyrzecz.

Ośrodek Pomocy Społecznej od lat realizuje zadania usług opiekuńczych, ale istnieje realna potrzeba ich rozwoju. Jest coraz więcej osób starszych, borykających się z problemami zdrowotnymi, coraz więcej osób niepełnosprawnych bądź wymagających wsparcia. To dało nam sygnał, abyśmy szukali środków finansowych na rozwój usług opiekuńczych, zarówno na terenie miasta, jak i całej gminy - mówi Ewelina Niwald-Brzuśnianin, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu.

Dotacja na asystentów

Pierwsza z dotacji przyznana przez Lubuski Urząd Wojewódzki wynosi 617 tysięcy 814 złotych i przeznaczona jest na asystentów osób z obniżoną sprawnością fizyczną i psychiczną. Jak tłumaczy dyrektor ośrodka, tego rodzaju wsparcie zapobiega wykluczeniu społecznemu i izolacji, poprawia funkcjonowanie, propaguje aktywność społeczną. OPS realizował podobne zadanie już w zeszłym roku jednak w - porównaniu do tegorocznej - okrojonej wersji.

Opieka wytchnieniowa

Druga dotacja opiewa na 227 tysięcy 256 złotych i dotyczy tak zwanej opieki wytchnieniowej. - Dzięki niej będziemy mogli objąć wsparciem niepełnosprawnych mieszkańców w okresie, kiedy ich opiekunowie z różnych przyczyn nie mogą się nimi opiekować. Na przykład ze względu na pilny wyjazd, czy chorobę – mówi Niwald-Brzuśnianin.

Opieka wytchnieniowa jest wsparciem nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów. Będzie ona realizowana w trybie dziennym i całodobowym. Opieka w trybie dziennym trwa do ośmiu godzin dziennie i odbywa się w miejscu zamieszkania danej osoby. Z kolei przy całodobowej opiece wytchnieniowej osoba niepełnosprawna zostanie zabezpieczona do 14 dni w miejscu skazanym przez ośrodek. Okres ten opiekunowie mogą dowolnie podzielić. - Takiego doświadczenia jeszcze nie było, ale wiemy ze szpitala i oddziałów opiekuńczo-leczniczych, że tego typu wnioski były składane przez opiekunów. Taka potrzeba realnie istnieje na terenie gminy i udało nam się - póki co pilotażowo - zabezpieczyć na ten rok 227 tysięcy - mówi dyrektor.

Zobacz też: Uwaga! TVN: Gra, która zawładnęła życiem wielu seniorów. „To nie nałóg, to pasja”

Źródło: UWAGA! TVN

Aktywizacja seniorów

Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że niebawem OPS otrzyma kolejną, trzecią już w tym roku dotację. – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przyznał dla OPS w Międzyrzeczu aż 879 tysięcy 983 złote na usługi opiekuńcze dla naszych mieszkańców. Ich katalog jest bardzo szeroki, obejmuje aż kilkanaście świadczeń. Bardzo pozytywną informacją jest to, że dodatkowe pieniądze skierowane zostaną na pomoc osobom niepełnosprawnym, które wymagają szczególnej opieki i wsparcia - podkreśla Lorenz. Jak tłumaczy dyrektor, te środki wspomogą aktywizację seniorów w środowiskach wiejskich.

Generuje się populacja osób potrzebujących wsparcia

Jak mówi Niwald-Brzuśnianin, wszystkimi programami zostanie objętych około 150 osób, czyli trzykrotnie więcej, niż obecnie. - Do tego typu usług będą miały dostęp dodatkowe osoby, obecnie czekające na swoją kolej. Staramy się zabezpieczać usługi w miarę potrzeb i szybko, jednak także sytuacja w ostatnim czasie się zmienia. Młodzież wyjeżdża za pracą, rozwojem zawodowym, aktywizacją, zostają osoby starsze. Wydłuża się długość życia i generuje się populacja osób do wsparcia - tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto