Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład, że będziecie zadziwieni? Takiej wieży pewnie jeszcze nie widzieliście [GALERIA]

Redakcja
Wieś Chociszewo
Wieś Chociszewo Grzegorz Walkowski
Dziś polecimy nad wieś Chociszewo. W tej wsi jest wyjątkowy kościół, który ma równie wyjątkową iglicę. Dłuuuuuugą.

Zdjęcia udostępnił nam gorzowianin Grzegorz Walkowski, pasjonat fotografii i operator drona, który fotografuje miejscowości woj. lubuskiego z lotu ptaka.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, Chociszewo to wieś leżąca w gminie Trzciel. Należy do województwa lubuskiego, powiatu międzyrzeckiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Chociszewo to 469 z czego 51,8 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 48,2 proc. ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 7,2 proc. mieszkańców gminy.

A teraz kilka słów o kościele, który stoi we wsi. Co w nim niezwykłego? Na stronie parafiachociszewo.pl czytamy: „Kościół zbudowany w stylu późnogotyckim w 1400 r. z kamienia i cegły. Jest to kościół jednonawowy z prostokątnym prezbiterium z barokowym wyposażeniem wnętrza. W 1929 dobudowano kryptę. Barokowy ołtarzu główny posiada obraz przedstawiający Chrzest Pana Jezusa. W nastawie ołtarzowej znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła. Przy północnej ścianie prezbiterium znajduje się zakrystia. Nad całością dominuje wysoka późnogotycka wieża zwieńczona niezwykle wysmukłą, charakterystyczną iglicą z XVI wieku. Kościół poświęcony został 24.06.1928. Teren kościelny otacza kamienny mur, przy którym wznosi się późnoklasycystyczna kaplica grobowa z pierwszej połowy XIX wieku. W wieży kościelnej znajduje się dzwon spiżowy z XV wieku, zawieszony na stalowym jarzmie osadzonym w drewnianym siedzisku dzwonnym. Poza półwałkami w dolnej i górnej części nie posiada żadnych innych zdobień. Średnica dzwonu 105 cm, wysokość bez korony 82 cm, pole inskrypcyjne o wysokości 3,5 cm. Inskrypcja podwójnie powtórzona, umieszczona w górnej części płaszcza na szyi, pomiędzy dwoma rzędami pojedynczych półwałków, brzmi: "rex glorie veni cum pace, o konig der ehren kom mit frieden" - "O królu chwały, przyjdź z pokojem". Dzwon obecnie uszkodzony, posiada mało widoczne pęknięcie wewnętrznej części kołnierza w miejscu uderzenia serca zgodnie z obecnym ustawieniem osi, co zmianę osi serca. Ponadto widoczne nieznaczne wyszczerbienia krawędzi”.
A wspomniana wysmukła iglica robi naprawdę wielkie wrażenie. Sami zobaczcie!

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto