Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie. Działo się! Potrawy z dziczyzny, konkurencje sportowe i koncerty to tylko część atrakcj. Zdjęcia!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Skwierzynie obchodzono XIX Święto Podgrzybka.
W Skwierzynie obchodzono XIX Święto Podgrzybka. Anna Moyseowicz
W Skwierzynie odbyło się XIX Święto Podgrzybka! W sobotę (10 września) miejski rynek wypełniły tłumy. Można było spróbować potraw z dziczyzny, posłuchać sygnalistów myśliwskich czy obserwować pilarzy w akcji.

Zdjęcia!

Święto Podgrzybka w Skwierzynie

Święto Podgrzybka organizowane jest wspólnie przez gminę Skwierzyna, gminę Międzychód i nadleśnictwa znajdujące się na ich terenie. Impreza odbywa się wahadłowo - na zmianę na terenie obu gmin. Dotychczas preferowano sołectwa ościenne, jednak w tym roku świętowano na skwierzyńskim rynku.

Grażyna Wolańska i Roman Byliński ze Skwierzyny uważają, że impreza jest bardzo udana.

Fajna atrakcja, jesteśmy zadowoleni. Kupiliśmy grzyby - prawdziwki i kurki i czekamy na gulasz z dzika, który oferuje Nadleśnictwo Skwierzyna - mówili po południu.

Imprezę rozpoczęły zawody wędkarskie o "Puchar Burmistrza Skwierzyny" na Promenadzie Nadwarciańskiej. W kategorii seniorów pierwsze miejsca zajął Waldemar Bator, drugie Daniel Bronikowski, a trzecie Marek Nowakowski. Wśród seniorek pierwsza była Mariola Zielińska, druga Renata Kwaśna, zaś na trzecim miejscu uplasowała się Justyna Bednarek. W kategorii juniorów pierwsze miejsce zajął Hubert Stawiński, drugie Bartosz Bednarek, a trecie Maciej Puk.

Później odbyły się międzyszkolne zawody sportowe "Boletus" w Parku Miejskim, które w tym roku wygrała Skwierzyna.
- Jedną z głównych atrakcji są zawody wędkarskie i "Boletus" oraz pokaz umiejętności pilarzy. Ponadto swoje stoiska na rynku mają nadleśnictwa z terenu Puszczy Noteckiej, zapraszamy też do udziału firmy związane z nadleśnictwami, jak Polski Związek Łowiecki. Nie brak rękodzielników i lokalnych wytwórców żywności. Chcemy, aby impreza dotyczyła głównego tematu, czyli podgrzybka, a szerzej lasów - powiedział Maciej Zawidzki, dyrektor Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Winobranie 2022. Bachus żegna się z winobraniowymi gośćmi

Współpraca między gminami

Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia podkreśla istotę współpracy międzygminnej. - Spotykamy się zamiennie na terenie gminy Międzychód i gminy Skwierzyna, aby pokazywać walory Puszczy Noteckiej - zauważył. - To ma być impreza, która wzmacnia naszą współpracę, integruje mieszkańców, pokazuje zalety tego kompleksu leśnego. Zachęcamy do przyjazdu do Skwierzyny, aby podziwiać puszczę , zbierać grzyby i jagody.

Przedstawiciele Międzychodu i Skwierzyny utworzyły zespoły, które konkurowały w zawodach międzygminnych, polegających na zabawach sportowych. - Czekamy na rozpoczęcie, damy sobie radę! Przyjmujemy, że będzie pierwsze miejsce, a ostatecznie drugie, więc to wciąż podium - śmiał się przed pierwszą konkurencją burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny. - To nie będą zawody, a po prostu dobra zabawa - dodał nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód Sylwester Morawiak.

Jak zaznaczył burmistrz, za rok jubileuszowe święto odbędzie się w Międzychodzie. - Serdecznie wszystkich zapraszamy. Mamy nadzieję, że będziemy mieć równie dobrą pogodę, jak tutaj i również tak wielu mieszkańców, którzy się dobrze bawią. Wierzę, że współpraca nadleśnictw i samorządów będzie kwitła, tym bardziej, że nasze gminy to w ponad 50 procentach lasy - podsumował.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto