Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur w powiecie międzyrzeckim ogólnie poniżej średniej wojewódzkiej

Redakcja
Nowe okna, drzwi, nowy system wentylacji i ogrzewania, a do tego docieplenie - m.in. takie zmiany czekają internat skwierzyńskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Nie majowa a czerwcowa

W związku z pandemią od 12 marca w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia. 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej. Sytuacja była dynamiczna, zakazy wzmacniano i w związku z tym kilkakrotnie przedłużano zawieszenie zajęć. Początkowo była nadzieja, że matura odbędzie się w terminie. Z czasem optymistyczne nastroje opadały i nawet wspominano w mediach, że w 2020 roku matury może w ogóle nie być. Towarzyszące temu zamieszanie i brak konkretnych informacji wzmagały u maturzystów napięcie i dezorganizowały przygotowania do matury. Jednak odbyła się, z ponad miesięcznym poślizgiem. Jak co roku abiturienci rozpoczęli trzytygodniowy maraton egzaminacyjny od języka polskiego. W następnych dniach były egzaminy z języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym roku szkolnym, z uwagi na epidemię koronawirusa, nie przeprowadzano części ustnej egzaminu maturalnego.

Powiatowe wyniki poniżej średniej wojewódzkiej

W powiecie międzyrzeckim do egzaminu maturalnego przystąpili uczniowie z 8 szkół:

Międzyrzecz:
-Technikum nr 2 im. Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
- dwóch Liceów Ogólnokształcących Dla Dorosłych
- Technikum nr 1 im. St. Staszica
- Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego

Skwierzyna:
Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Lema

Bobowicko:
Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku.

W naszym powiecie czerwcowe matury zdawało 248 absolwentów liceów i techników. Dla 157 z nich moment ogłoszenia wyników był miłym przeżyciem. Pozostali, czyli 91 osób egzaminu nie zdało. Oznacza to, że zdawalność w naszym powiecie wyniosła 63,3%. To o 10 punktów procentowych mniej, niż średnia zdawalność w województwie lubuskim. Pod tym względem najgorzej w naszym województwie wypadł powiat sulęciński, gdzie maturę zdało mniej, niż połowa absolwentów. Najlepiej poszło młodzieży z Zielonej Góry. Tam do poprawki szykować będzie się niewiele ponad 20% zdających.

W skali powiatu - wszystko poniżej średniej

Niestety średnie wyniki egzaminów zdawanych przez naszych absolwentów są poniżej średnich wyników dla województwa lubuskiego. Dotyczy to zarówno przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Jedynie wynik z geografii jest 0,2%powyżej średniej wojewódzkiej. Dość słabo poszedł maturzystom egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego 43,8% (średnia lubuska – 51%) i z matematyki – 42,3% (w województwie – 49%).
Widać, tak ja w poprzednich latach, że wyniki z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym są słabe i bardzo słabe. To niestety trend ogólnopolski. Po pierwsze dlatego, że pytania są trudne. Po drugie młodzież traktuje te egzaminy dość luźno, wybierają ich po kilka (obowiązkowo zdawać muszą tylko jedno rozszerzenie na maturze). Stąd też takie zaskakujące wyniki: 3,6% - średni wynik z egzaminu z filozofii, 4,5% z historii sztuki, czy 8% z informatyki.

Najlepsze wyniki w liceach

Oczywiście dużo ważniejsze, niż powiatowe wyniki, są te osiągane przez uczniów danej szkoły. Wyniki były bardzo zróżnicowane. Najlepiej egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zdali uczniowie z Liceum w Skwierzynie – 55%. Jest to wynik lepszy, niż wojewódzki. Na poziomie rozszerzonym polski najlepiej zdali uczniowie z obu międzyrzeckich Liceów dla Dorosłych i Liceum im. H. Święcickiego – wyniki powyżej 70% (średnia wojewódzka 54%). Jeśli chodzi o matematykę na obu poziomach najlepsi byli uczniowie z Heliodora, zdobywając wyniki lepsze, niż średnia wojewódzka. Także z języka angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym najlepiej wypadli uczniowie z Liceum przy Staszica. Podobnie było z arkuszem rozszerzonym z angielskiego. Natomiast w języku niemieckim na poziomie rozszerzonym lepsi byli od nich uczniowie z Technikum w Skwierzynie.
Niewątpliwym maturalnym liderem jest Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego. Tam matury z większości przedmiotów poszły najlepiej, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Wrześniowe poprawki

Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego,
8 września mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego. Teraz przed maturzystami wybór uczelni i planowanie zawodowej przyszłości.

Polecamy również Państwa uwadze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto