Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrześniowa pogoda wyjątkowo słoneczna. Jaka będzie jesień i zima w Szczecinie?

Bogna Skarul
Upał, słońce i lekki ciepły wiatr z południa - idealna pogoda na plażowanie! Tak było do połowy września.

Ciepłe lato? Ale chyba nie u nas! Ładna pogoda była w naszym regionie dopiero we wrześniu. Zima ma być w tym roku łagodna, ale przyjdzie dużo wcześniej, już w listopadzie

- Lato się w tym roku spóźniło - twierdzą szczecinianie.

- Ale tylko u nas - ripostuje Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus. - Wschód i południe Polski notowały bardzo wysokie temperatury w tym roku, ale u nich pogoda była gwałtowna. A to znaczy, że choć częściej niż u nas grzało słońce i termometry w lipcu i sierpniu pokazywały częściej powyżej 30 stopni Celsjusza, to jednak właśnie w tych rejonach Polski mieszkańcy narzekali na wichury, nawałnice, burze z gromami i piorunami - przypomina. - A u nas tymczasem było spokojnie - podkreśla.

Bilans lata

Czerwiec rozpoczął się w Szczecinie niezbyt wysokimi temperaturami. Przez pare dni było chłodno i deszczowo. Dopiero pod koniec miesiąca zrobiło się cieplej. Synoptycy naliczyli, że przez cały miesiąc w Szczecinie plażowych dni (czyli słonecznych, bez opadów) mieliśmy 11. I uwaga, to właśnie w czerwcu - 24 tego dnia miesiąca, odnotowano najcieplejszy dzień w całym naszym regionie! Pamiętacie jak grzało, a termometry pokazywały 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Natomiast parę dni wcześniej - 12 czerwca i to w Koszalinie biura meteorologiczne zanotowały najniższą temperaturę miesiąca w województwie zachodniopomorskim. Było chłodno, deszczowo i tylko 13 stopni Celsjusza na termometrach.

W lipcu podobnie. Choć to miesiąc, kiedy notujemy zwykle największe opady deszczu, tym razem było odrobinę mniej opadów niz zwykle, za to częściej było chłodnio.

Słonecznych dni mieliśmy w lipcu 8, aż 7 było z temperaturą poniżej 20 stopni C i aż 6 dni z burzami. Najchłodniej, bo z temperaturą 14 stopni C było w Szczecinie i to 14 lipca a najcieplejszy dzień lipca wypadł na 26 lipca kiedy termometry pokazywały 27 stopni C w cieniu.

- W sierpniu także szału nie było - skomentował Krzysztof Ścibor zapytany jak często świeciło wtedy słońce.

Najzimniej było 11 sierpnia i to w Świnoujściu (jedynie 15 stopni C), a najcieplej w Szczecinie 26 sierpnia. Wtedy właśnie termometry pokazywały 27 stopni C.

- Ale to właśnie w sierpniu mieliśmy najwięcej słonecznych dni - podpowiada synoptyk z Biura Prognoz Pogody Calvus. - Zanotowaliśmy ich w sierpniu aż 16, ale tylko 10 z nich było z pogodą tzw. plażową.

Za to 9 dni w sierpniu było z temperatura poniżej 20 stopni C i aż 3 dni burzowe.

W tym samym czasie, w innych rejonach

Ale w tym samym czasie na Podlasiu, w Polsce centralnej i w Bieszczadach termometry notowały rekordowe temperatury. Całymi tygodniami termometry pokazywały około 30 stopni C.

- Z pogodą to jest tak, że zmienia się ona cyklicznie - opowiada Krzysztof Ścibor dając nadzieję, że kolejne lato w Zachodniopomorskiem powinno być już o wiele lepsze. - Na tej podstawie można liczyć, że w 2017 roku będzie piękne. Ta cykliczność wynika ze statystyk a one mówią, że co cztery lata przypada tzw. dziadowskie lato i co siedem lat mroźna zima.

Jaka będzie jesień i zima w naszym regionie

A jesień już prawie za kilka dni, bo ta kalendarzowa rozpoczyna się 21 września (środa).

- Prawie cały wrzesień był słoneczny - podkreśla synoptyk, ale też od razu lekko ostudza, bo zapowiada na ostatni tydzień września ochłodzenie. - jednak bez przesady, nie powinno być bardzo zimno - dodaje.

Za to październik ma być „jak każdy październik”, czyli z temperaturami już od wiele niższymi, szczególnie w nocy, kiedy ma być nawet poniżej 10 stopni C.

Natomiast listopad ma być niezwykły. Ta niezwykłość to gdzieś w połowie miesiąca nagłe ochłodzenie, które może przynieść nam tak zimne powietrze, że aż spadnie śnieg.

- I ten śnieg w listopadzie jest właśnie niezwykły - twierdzi Krzyszfof Ścibor, ale od razu zaznacza, że choć będzie padał przez parę dni, to raczej nie będzie leżał, więc nici z saneczkowania i lepienia bałwanów.

- Będzie po prostu plucha i gołoledź - tłumaczy. - To będzie taki epizod zimowy.

Temperatura w listopadzie ma być niższa niż zazwyczaj i nocami mogą być przymrozki.

Z kolei grudzień ma być wyjątkowo ciepły. Raczej termometry w dzień nie będą pokazywały temperatury minusowej.

- Natomiast drugiego epizodu zimowego możemy się spodziewać w styczniu - przewiduje Ścibor i dodaje: - Luty znowu będzie ciepły.

Prognoza pogody

to przewidywanie czasowych i przestrzennych zmian stanu atmosfery. Prognozy pogody można sklasyfikować w zależności od czasu prognozy, obszaru, i sposobu prognozy. Podstawowe parametry opisujące stan atmosfery to ciśnienie, temperatura, prędkość i kierunek wiatru. Związane z nimi wielkości takie jak zachmurzenie, zamglenie, stan morza, zanieczyszczenia atmosferyczne także są elementami prognozy pogody. Prognoza pogody zależy od ilości i jakości danych początkowych. Ze względu na chaotyczną naturę procesów opisujących rozwój zjawisk atmosferycznych prognoza pogody staje się z czasem coraz mniej dokładna.

Przez tysiące lat ludzie starali się przewidywać pogodę. Około 340 p.n.e. Arystoteles opisał pierwszy zjawiska pogodowe.

Zobacz także pogodę na najbliższe dni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto