Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu i w Szprotawie obowiązuje już pogotowie przeciwpowodziowe

Zbigniew Jelinek
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Jolanta Paczkowska
Otwarcie odpływów ze zbiorników Pilchowice i Leśna przyczyniło się do nagłego wzrostu poziomu rzek w Lubuskiem. W Żaganiu i w Szprotawie obowiązuje już pogotowie przeciwpowodziowe. Po stronie niemieckiej pieniądze są i tam wszyscy są przygotowani na przyjęcie wielkiej wody. A u nas?

Nagły wzrost poziomu rzek w Lubuskiem spowodowany jest otwarciem odpływów ze zbiorników Pilchowice i Leśna, stąd pojawienie się wyższego, zagrażającego więc poziomu wód na rzekach Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej.

NIK: powódź w dorzeczu Odry może się powtórzyć, zły stan wałów

W szybkim tempie podniosła się woda w rzece Czerna Wielka w Żaganiu z jednej strony i z drugiej na Bobrze, stąd burmistrz Sławomir Kowal ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe.

- Dmuchamy mocno na zimne – mówi dla W24. - Wzmagamy obserwacje obu rzek. W tej chwili poziom wód nie powoduje aż takich podtopień, które zagrażałyby mieszkańcom.

Wczoraj w godzinach wieczornych jego kolega zza miedzy, burmistrz Szprotawy, Józef Rubacha, także ogłosił stan alarmowy. Tutaj Bóbr osiągnął 251 cm: - Postawiliśmy w stan pogotowia nasze miejskie służby i straż pożarną – informuje. - Oczywiście, wprowadziliśmy cogodzinny całodobowy monitoring poziomu rzeki.

Prognoza pogody na 3 i 4 marca

Przepływająca przez miasto inna rzeka Szprotawa, wpadająca tu do Bobru, na razie nie stanowi zagrożenia, chociaż jest nieobliczalna. Rok temu wylała i mocno zatrzęsła miastem.

Nieopodal w żarskim powiecie w miejscowości Przewoźniki **na rzece Skrodzie **stan alarmowy również jest przekroczony.

Przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano także w powiatach zielonogórskim i nowosolskim, gdzie wolno podnosi się woda w Odrze.

Natomiast w tej chwili przemieszcza się Nysą Łużycką poniżej Zgorzelca fala wezbraniowa, stąd też w Przewozie i w Gubinie lada chwila spodziewane są stany alarmowe.

Śledź na mapie: Zlewnia Górnej i środkowej Odry
Zlewnia Górnej Odry

Po stronie niemieckiej pieniądze są i tam wszyscy są przygotowani na przyjęcie wielkiej wody. A u nas?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto