MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie ruszyła X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza 2024”

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Rok 2024 jest Rokiem Czesława Miłosza. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do wzięcia udziału w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza 2024”. Do wygrania są atrakcyjne nagrody!

Tegoroczna, X już edycja Konkursu „O Pióro Pegaza 2024" łączy się z obchodami Roku Czesława Miłosza, upamiętniając 20. rocznicę odejścia polskiego noblisty. Z tej okazji konkurs dedykowany jest właśnie Miłoszowi – mistrzowi poezji, prozie, eseistyce, tłumaczeniom, historii literatury i dyplomacji.

Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać wiersz inspirowany twórczością Czesława Miłosza i spełnić warunki regulaminu.

Regulamin konkursu oraz dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej WiMBP

Termin przysyłania prac upływa 6 września 2024 r.

Zapytaliśmy osobę odpowiedzialną za koordynację konkursu „O Pióro Pegaza 2024", jaka jest idea tego przedsięwzięcia.

Chcieliśmy podkreślić znaczenie twórczości Czesława Miłosza, który miał ogromny wkład w kształtowanie polskiej literatury, w szczególności poezji, tym bardziej, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej 20 lat po śmierci poety ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

- mówi koordynatorka konkursu Agnieszka Dworak z WiMBP w Rzeszowie.

Kilka informacji o Czesławie Miłoszu

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 w Szetejniach na Litwie. W latach 1929 – 1934 kształcił się na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Początkowo studiował polonistykę, ale po kilku tygodniach przeniósł się na prawo. Jako poeta zadebiutował w 1930 r. na łamach pisma „Alma Mater Vilnensis”. W tym samym okresie stał się jednym z założycieli grupy poetyckiej „Żagary”.

Po przegranej w kampanii wrześniowej wyjechał do Rumunii. Stamtąd wrócił do Wilna, gdzie przyjął obywatelstwo litewskie. Po zajęciu Litwy przez Armię Czerwoną uciekł do Warszawy. Tam pod pseudonimem Jan Struć aktywnie uczestniczył w podziemnym życiu literackim.

W latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do 1980 był obłożony cenzurą. Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został w roku 1980.

W 1993 r. Czesław Miłosz na stałe wrócił do Polski. Osiedlił się w Krakowie, w mieszkaniu ufundowanym przez miasto. Zmarł 14 sierpnia 2004 r.

Miłosz jest autorem 18 tomów poezji wydanych za życia oraz niezliczonych antologii oraz wyborów wierszy, Poeta przez 71 lat twórczej działalności – od swojego debiutu w Wilnie w 1933 roku po ostatnie lata życia – podejmował tematy społeczne, egzystencjalne i moralne, zmuszając czytelników do refleksji nad dobrem i złem współczesności. Jego wiersze są pełne głębokich przemyśleń nad ludzkim bytem, przypominając nam, że piękno i prawda pozostają fundamentalnymi wartościami humanistycznymi, niezależnie od epoki czy miejsca.

Jego wizja poezji i literatury, jako źródła nadziei i inspiracji, niech stanowi zachętę do udziału w tegorocznym konkursie poetyckim „O Pióro Pegaza 2024”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto