Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalny grzyb w lubuskich lasach. Wygląda niezwykle i mocno cuchnie! To okratek australijski

OPRAC.: Redakcja
Okratek australijski występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a nawet do grudnia - przy ciepłych zimach.
Okratek australijski występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a nawet do grudnia - przy ciepłych zimach. fot. Jakub Kazimir, Nadleśnictwo Wymiarki
Wygląda zjawiskowo. Kolorystyka i kształt dojrzałego owocnika robią wrażenie. Niestety gorzej już jest z zapachem. Jego woń jest silna i nieapetyczna... przyciąga tylko muchy. Takiego nietypowego grzyba znalazł leśniczy Jakub Kazimir z Nadleśnictwa Wymiarki.

Zobacz, jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć cz. 1

W lubuskich lasach można napotykać różne ciekawostki. Jedną z nich jest nietypowy grzyb z rodziny sromotnikowatych o nazwie okratek australijski (Clathrus archeri). Na taki okaz natrafił ostatnio leśniczy Jakub Kazimir z Nadleśnictwa Wymiarki. -Uważa się, że pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przywędrował najprawdopodobniej wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do Europy. W Polsce po raz pierwszy występowanie tego gatunku zaobserwowano w 1975 r. w okolicy Biłgoraja - tłumaczy J. Kazimir.

Okratek australijski: gdzie i kiedy można go spotkać?

Okratek australijski powszechnie znany jest pod nazwą "Diabelskie Palce" - w Wielkiej Brytanii, czy "Śmierdząca Ośmiornica" - w Ameryce. Ale w literaturze można jeszcze spotkać wiele różnych jego nazw. Okratek australijski wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach padliny.

Występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a nawet do grudnia - przy ciepłych zimach.

Grzyby, które możecie zobaczyć w naszej galerii, zostały znalezione przez leśnika wśród dębów, w pobliżu Nysy Łużyckiej.

Okratek australijski: skąd się u nas wziął?

Jak okratek australijski trafił do lasów Nadleśnictwa Wymiarki? Tego nikt nie wie. - Możemy tylko domniemać, że wektorem była rzeka, albo ptaki żywiące się owadami, które roznoszą zarodniki tego grzyba... – mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

A Wy jakie ciekawe okazy znaleźliście w naszych lasach? Przysyłajcie zdjęcia na adres: [email protected]

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Zobacz, jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć cz. 2: (Na jakie grzyby szczególnie uważać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto