Tłum absolwentów na wielkim jubileuszu międzyrzeckiego "ekonomika" [ZDJĘCIA]

Artur Anuszewski
Przed kilkoma laty Zespół Szkół Ekonomicznych został połączony z technikum budowlanym i zmienił nazwę na Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ale dla mieszkańców oraz byłych i obecnych uczniów szkoła wciąż jest „ekonomikiem” - jednym z najlepszych techników w naszym regionie. Jest jednocześnie wizytówką i chlubą międzyrzeckiej oświaty. Dyplom ukończenia technikum jest przepustką na wyższe uczelnie, a jego absolwenci robią kariery w świecie nauki i biznesu. Darzą szkołę i nauczycieli wielkim sentymentem, o cym przekonaliśmy się podczas zjazdu absolwentów z okazji 70-lecia szkoły. Artur Anuszewski
Blisko 300 byłych uczniów „ekonomika” wzięło udział w zjeździe absolwentów, który odbył się z okazji 70-lecia szkoły. Były łzy wzruszenia, wspomnienia i kwiaty dla nauczycieli.

Przed kilkoma laty Zespół Szkół Ekonomicznych został połączony z technikum budowlanym i zmienił nazwę na Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ale dla mieszkańców oraz byłych i obecnych uczniów szkoła wciąż jest „ekonomikiem” - jednym z najlepszych techników w naszym regionie. Jest jednocześnie wizytówką i chlubą międzyrzeckiej oświaty. Dyplom ukończenia technikum jest przepustką na wyższe uczelnie, a jego absolwenci robią kariery w świecie nauki i biznesu. Darzą szkołę i nauczycieli wielkim sentymentem, o cym przekonaliśmy się podczas zjazdu absolwentów z okazji 70-lecia szkoły.

W zjeździe wzięło udział 300 osób. Niektórzy przyjechali z Niemiec i Wielkiej Brytanii, żeby spotkać się z koleżankami i kolegami z klasy oraz wspominać z nimi lata spędzone w szkolnych murach. - Ten pan z brzuszkiem i w okularach to rzeczywiście Jurek - pytała z niedowierzaniem jedna z uczestniczek.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele Św. Wojciecha w intencji zmarłych nauczycieli i absolwentów. Po jej zakończeniu absolwenci udali się na cmentarz miejski, i złożyli kwiaty na grobach zmarłych nauczycieli. M.in. byłego dyrektora Stefana Cyraniaka, który zapisał się w ich pamięci jako wspaniały wychowawca i przeszedł do historii miasta jako znawca i popularyzator dziejów Ziemi Miedzyrzeckiej.

Część oficjalna odbyła się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, gdzie obejrzeli m.in. prezentację filmową. Była też część artystyczna, życzenia i bukiety kwiatów, którymi uczestnicy zasypali wręcz nauczycieli i dyrekcję.
Po zrobieniu wspólnego zdjęcia przed MOK uczestnicy jubileuszowego spotkania przeszli do szkoły, gdzie w swoich dawnych klasach wspominali szkolne lata; płatane sobie i nauczycielom psikusy, wycieczki i spływy kajakowe. Ostatnią odsłoną imprezy był bal w restauracji Tequila. - Szkoła to nie tylko nauka, ale także rozmaite imprezy. To był najpiękniejszy okres w moim życiu - opowiada jedna z uczestniczek.

Zaczęło się w 1947 r.

Początki szkoły sięgają 1947 r, kiedy to 1 września utworzono Państwową Szkołę Przysposobienia Handlowego I Stopnia. Dyrektorem i organizatorem szkoły został Edward Dengler. Siedzibą był budynek przy ul. Poznańskiej 5, w którym obecnie mieści się Bank PeKaO S.A. W roku szkolnym 1947/48 przyjęto 82 uczniów i stworzono dwie klasy. W następnym roku przyjęto 78 uczniów. W 1949 r. szkoła przeszła reorganizację. W miejsce rocznej Szkoły Przysposobienia Handlowego powołano trzyletnie Państwowe Liceum Administracyjno-Handlowe I stopnia. Dyrektorem został mianowany Stefan Szewczyk.

W roku szkolnym 1949/50 otwarto już cztery klasy - dwie pierwsze na podbudowie siedmioklasowej szkoły podstawowej i dwie drugie na podbudowie rocznej Szkoły Przysposobienia Handlowego. Młodzież kończyła szkołę egzaminem kwalifikacyjnym, tzw. małą maturą. Zadaniem szkoły było przygotowanie kadr do obrotu gospodarczego i administracji państwowej.

Szkoła wiele razy zmieniała nazwę i kierunki nauczania, ale jej profil zawsze związany był z kształceniem kadr na potrzeby handlu i drobnej przedsiębiorczości. Od 1 września 1951 r. młodzież z ośmiu klas (łącznie 284 uczniów) rozpoczęła naukę w obecnej siedzibie szkoły - okazałym gmachu przy ulicy Libelta. Dyrektorem szkoły został S. Cyraniak, który kierował nią przez następne 22 lata do 1973 r, gdy zastąpił go Czesław Handszuh.
W następnych latach w szkole było nawet po 12 klas, w których uczyło się nawet 350 dziewcząt i chłopców.

- Szkoła zawsze wyróżniała się wysokim poziomem nauczania. Jej uczniowie wygrywali też konkursy regionalne i ogólnopolskie. W tym roku ujęta została w prestiżowym rankingu Perspektyw - zaznacza była dyrektorka Anna Górzna.

W latach 1989-2002 r. Zespołem Szkół Zawodowych kierowała Ola Janusiewicz, która postawiła na komputeryzację. Początkowo komputery usprawniły pracę sekretariatu i księgowości, a potem także zamontowane zostały w salach lekcyjnych i stały się jednym z podstawowych narzędzi w procesie nauczania.

- Szkoła starała się nadążyć za zmieniającą się sytuacją ekonomiczną. Wymóg czasów sprawił, że bogatsza stała się oferta językowa. Oprócz języka niemieckiego pojawił się w język angielski i język francuski. Ekonomik otworzył się na Europę prowadząc w latach 1993-1998 wymianę szkolną z dwoma szkołami niemieckimi: Realschule z Haren/Ems i Realschule Teodor Fontane z Frankfurtu nad Odrą oraz ze szkołą holenderską Thomas More College z Oudenbosch - dodaje A. Górzna.

Międzynarodowe kontakty

W ramach budzenia zainteresowania Francją i językiem francuskim zorganizowano trzy autorskie wycieczki autokarowe do Paryża dla uczniów i jedną dla nauczycieli. Od 1995 r. prowadzona jest nieprzerwanie wymiana młodzieżowa z organizacją „Peuple et Culture” z Clermont-Ferrand we Francji.

„Ekonomik” postawił też na rozbudzenie przedsiębiorczości wśród młodzieży. W szkole zaczęły działać firmy uczniowskie: Szkolna Agencja Reklamowa Nimik i Firma Symulacyjna Edu-Gobit. Od 2007 r. na przerwach swoje audycje nadaje Szkolne Radio WA-RA.

W bibliotece szkolnej znajdują się dwie monografie „ekonomika”: „Pół wieku Zespołu Szkól Zawodowych w Międzyrzeczu” autorstwa wieloletniego dyrektora Stefana Cyraniaka oraz wydana w 2013 r. publikacja Anny Górznej „Na Libelta 4”.

W 2002 r. do szkoły trafili pierwsi absolwenci gimnazjów, powołanych do życia reformą oświaty. Dyrektorem, teraz już Zespołu Szkół Ekonomicznych, została Anna Górzna. W 2003 roku, dzięki poważnej inwestycji Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu (organu prowadzącego) dwie sale lekcyjne zamieniono w bardzo nowoczesne pomieszczenie pod potrzeby kształcenia zawodowego - firmę symulacyjną, miejsce praktyk zawodowych, wyposażoną w 19 stanowisk komputerowych oraz sprzęt biurowy i sprzęt audio-video najwyższej klasy.

W następnych latach przeprowadzono remont kapitalny dachu i elewacji wraz z wymianą okien. Do szkoły wkroczyła nowa technologia: tablica interaktywna, projektory multimedialne, laptopy, sieciowe programy komputerowe - wszystko po to, by zwiększyć efektywność i atrakcyjność nauczania. Od 2008 roku obowiązuje w szkole dziennik elektroniczny Librus.

Ekonomik stał się liderem działań ekologicznych. Od 2002 r. organizuje coroczne spływy Obrą polegające na sprzątaniu powierzchni i brzegów rzeki w celu przygotowania jej do sezonu. Prowadzi zbiórkę surowców wtórnych i jest liderem tych działań, zdobywając kilkakrotnie I miejsce w konkursie „Zielona Szkoła”. Bogate i różnorodne działania ekologiczne sprawiły, że w wyniku konkursu Zespół Szkół Ekonomicznych został wyłoniony jako reprezentant Polski na II Europejski Eko-Parlament Młodzieży w Paryżu. Delegacja uczniów wyjechała tam w październiku 2006 r, by razem z przedstawicielami 16 krajów europejskich i Kanady debatować o ochronie środowiska w oczach młodzieży.

Szkoła podjęła też działania podnoszące jakość kształcenia i wychowania. Zaowocowały one zdobyciem znaku jakości „Szkoła z klasą” w 2004 r. (patronat Prezydenta RP) i Certyfikatu Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” w 2008 roku (patronat MEN, NBP).

Traumatycznym momentem w historii szkoły był pożar dachu w styczniu 2010 r.

W historii szkoły odbyło się kilka dużych Zjazdów Absolwentów: z okazji 40-lecia, 50-lecia i 60-lecia i 65-lecia placówki. O związkach absolwentów z „ekonomikiem” świadczy gest absolwenta z 1967 r., profesora dra hab. Zbigniewa Zaleskiego (jego dziedzina to wcale nie ekonomia, lecz psychologia!), który zaprosił dwukrotnie przedstawiciela obecnych uczniów do Brukseli, by pokazać im z bliska siedzibę Unii Europejskiej i jej stolicę.

Zobacz wideo z przedszkola Tęczowa Akademia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie