Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak niskiego poziomu wody na Obrze w rejonie Międzyrzecza nie było od lat! Czy to już ekologiczna katastrofa?

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Poziom Obry jest w tym roku o tej porze bardzo niski. Dlaczego?
Poziom Obry jest w tym roku o tej porze bardzo niski. Dlaczego? Dariusz Dutkiewicz
Sprawdziliśmy sygnały naszych Czytelników . Rzeczywiście poziom wody w rzece na międzyrzeckim odcinku jest bardzo niski. Doszło do tego, że patrząc w nurty widać już nie tylko falującą przy dnie roślinność, ale także rośliny wyrastające ponad taflę wody na… środku rzeki.

Na niski poziom wód skarżą się rolnicy, działkowcy czerpiący wodę z rzeki czy wędkarze. – Dużą rybę złowić, to prawie graniczy z cudem – mówi wędkarz napotkany na odcinku Obry w rejonie wsi Święty Wojciech. - Owszem złowić można, ale to wszystko drobnica. Tak jakby z uwagi na poziom wody i dość wysokie o tej porze roku temperatury te duże okazy się pochowały.
Większym problemem jest to, że niski poziom rzeki wpływa także na poziom jezior Gie.

Przeczytaj także:

Obra to rzeka specyficzna

Skąd tak niski poziom Obry? Znany międzyrzecki przyrodnik Andrzej Chmielewski mówi wprost, że to kwestia zmian klimatycznych, ale nie tylko. – Zaniedbano w pewnym okresie kwestie melioracyjne – uważa Chmielewski. – Kiedyś były na Obrze jazy i one miały olbrzymie znaczenie dla regulacji poziomu wody. Teraz ich nie ma. Inna sprawa, że Obra jest rzeką specyficzną. Nie wypływa z terenów górskich, więc jej zasilanie wodą jest uzależnione przede wszystkim od opadów atmosferycznych na terenach przez które przepływa.

Zobacz także:

Pozostaje podziwiać piękno wodnych roślin

A tych w tym akurat roku jest wyjątkowo mało. Jak podkreśla Chmielewski, bywały już w minionych latach sytuacje, że poziom wody był bardzo niski. – Aby to znormalizować są potrzebne regulacje systemowe – mówi przyrodnik. – Przede wszystkim budowa jazów, to powinno uzdrowić sytuację.
Na to jednak potrzebne są pieniądze. Dla przyrodników, takich jak A. Chmielewski, nie ulega wątpliwości, że podniesienie poziomu wody na Obrze miałoby też kapitalne znaczenie dla poprawy sytuacji w jeziorze Głębokie, które po prostu wysycha.
Póki co, z międzyrzeckich mostów spacerowicze mają możliwość podziwach piękno obrzańskiej flory. Tej... wyrastającej wprost z dna rzeki…
Zobacz:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto