Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wieluniu dawniej i dziś. 30 lat temu nadano mu imię Zygmunta Patryna, długoletniego dyrektora lecznicy STARE ZDJĘCIA

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
archiwum SP ZOZ w Wieluniu
30 lat temu, w marcu 1993 r., szpitalowi w Wieluniu nadano imię Zygmunta Patryna. Do wybuchu II wojny doktor Patryn kierował szpitalem pw. Wszystkich Świętych, a od 1954 r. nowo wybudowaną lecznicą, która służy pacjentom po dziś dzień. Jak przebiegała budowa gmachu szpitala? Jak wyglądało dawniej szpitalne życie? Zajrzyjcie do galerii, gdzie znajdziecie stare zdjęcia z kronik SP ZOZ. Prezentujemy również szpitalne kadry z czasów współczesnych z naszego redakcyjnego archiwum

Pierwsza wzmianka o wieluńskim szpitalu została zamieszczona w dokumencie arcybiskupa gnieźnieńskiego z dnia 25 kwietnia 1380 r. W tamtych czasach pod pojęciem szpitala rozumiano nie tyle zakład leczniczy, co domy dla ubogich, sierot, osób niedołężnych i chorych bez opieki. Utrzymaniem tych domów zajmowały się instytucje kościelne. W ciągu kilku wieków domy te przechodziły różne koleje losu i przetrwały do XIX wieku.

Szpital, w którym przeważały funkcje lecznicze nad opiekuńczymi, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jednopiętrowy, murowany budynek, zaprojektowany przez Marconiego, oddany został do użytku 4 kwietnia 1842 roku. Był na swoje czasy nowoczesny, jako że zamiast amfilad zbudowano go systemem korytarzowym. W budynku głównym Szpitala pw. Wszystkich Świętych mieściły się oddziały chirurgiczny oraz internistyczny. W sąsiednim, parterowym oddział położniczo-ginekologiczny oraz oddział zakaźny położony w samodzielnym budynku.

Ostatnim dyrektorem tego szpitala był dr Zygmunt Patryn. Pełnił kierowniczą funkcję od roku 1935 do wybuchu II wojny światowej, kiedy lecznica przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego przestała istnieć. Nad ranem 1 września 1939 r. samoloty niemieckiego Luftwaffe zbombardowały liczący 120 łóżek szpital. Przyjmuje się, że pod gruzami zginęło 26 chorych, 4 salowe i 2 pielęgniarki. Dziś w miejscu szpitala znajduje się okazały gmach II Liceum Ogólnokształcącego. O dramatycznych zdarzeniach z 1 września 1939 r. przypomina tablica ku pamięci ofiar bombardowania Wielunia.

W czasie wojny władze okupacyjne uruchomiły przy ul. Stefana Żeromskiego niewielki szpital pełniący funkcję leczniczą. Placówka istniała do roku 1954, kiedy został oddany do użytku nowy gmach przy obecnej ulicy Szpitalnej. Jego budowa trwała sześć lat.

Pozwolenie na budowę nowego Szpitala Powiatowego w Wieluniu zostało wydane 22 lipca 1947 r., a 17 listopada tego samego roku został zatwierdzony projekt budowlany. Została wydana również cegiełka, a dochód z jej sprzedaży miał wspomóc budowę szpitala. Jesienią 1948 r. rozpoczęła się budowa. 22 lipca 1954 r. uroczyście otwarto nowy szpital, którego dyrektorem i ordynatorem oddziału chirurgicznego był - tak jak przed wojną - dr Zygmunt Patryn.

1 sierpnia 1954 roku przeprowadzono w nowym szpitalu pierwszą operację, jaką było cesarskie cięcie, w wyniku którego urodził się chłopiec. Od samego początku lecznica działała bardzo prężnie. Był samowystarczalna - posiadała własne pola uprawne, sad, pralnię, szwalnię oraz kuchnię. Funkcjonowała tutaj również apteka i laboratorium.

archiwum SP ZOZ w Wieluniu

Dr Zygmunt Patryn pełnił funkcję dyrektora do roku 1966, przekazując ją potem w młodsze ręce, a sam skoncentrował się na pełnieniu ordynatury oddziału chirurgii, aż do roku 1973, kiedy to ze względu na podeszły wiek zrezygnował, przekazując stanowisko synowi Januszowi.

W roku 1984 do głównego budynku szpitala został dobudowany pawilon zajmowany obecnie przez administrację szpitala, oddział ratunkowy z izbą przyjęć oraz stację dializ.

8 sierpnia 1991 r. do mieszkańców Wielunia dotarła smutna wiadomość. Zmarł dr Zygmunt Patryn. W hołdzie wielkiemu człowiekowi, pomysłodawcy, inicjatorowi budowy i wieloletniemu dyrektorowi szpitala w 1992 r. pracownicy zakładu ufundowali tablicę pamiątkową, która znajduje się w holu na parterze głównego budynku. 11 marca 1993 r. szpitalowi nadano imię Zygmunta Patryna.

Dyrektorzy szpitala oddanego do użytku w 1954 roku: Zygmunt Patryn (1954-1966), Jan Omulecki (1966 - 1973), lek. med. Jan Pałczyński (1973 - 1981), lek. med. Jacek Górski (1981 - 1991), dr n. med. Jan Magiera (1991-1992), lek. med. Zdzisław Cywiński (1992-1999). Po przejściu szpitala pod kuratelę reaktywowanego w 1999 r. powiatu dyrektorem została Bożena Łaz, która pełniła tę funkcję aż do 2016 r. Po jej przejściu na emeryturę lecznica miała już trzech dyrektorów: Janusza Atłachowicza, Marka Augustyna i obecnie Annę Freus.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu prowadzi obecnie jedenaście oddziałów oraz kilkanaście poradni specjalistycznych. Ma też własne ratownictwo medyczne i dział fizjoterapii. W skali roku z pomocy medycznej korzysta tutaj kilkanaście tysięcy pacjentów z powiatu wieluńskiego oraz ościennych. Najnowsze dzieje SP ZOZ to budowa nowego oddziału ratunkowego, uruchomienie kardiologii inwazyjnej przez prywatny podmiot i zakup nowoczesnego rezonansu magnetycznego.

Szpital w Wieluniu dawniej i dziś. 30 lat temu nadano mu imi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto