18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w "Czarnej Dywizji"

Joanna Nowakowska
por. Joanna Nowakowska
Droga Polski do wolności trwała ponad sto lat, w tym czasie wielu rodaków zginęło w krwawych zrywach narodowowyzwoleńczych, próbując odzyskać niepodległą Ojczyznę. Hołd bohaterom tamtych dni oddali żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc) oraz mieszkańcy Żagania podczas Capstrzyku Niepodległościowego, który odbył się 10 listopada na placu gen. Stanisława Maczka.

Kompania honorowa z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) dowodzona przez por. Jarosława Szymczaka wmaszerowała na plac Maczka oświetlony światłem pochodni trzymanych przez harcerzy oraz zniczy zapalonych przy posterunkach honorowych. Wieczorna pora oddała atmosferę uroczystości patriotycznej, podczas której żołnierze i mieszkańcy miasta uczestniczyli w swoistej lekcji historii i patriotyzmu.

Po przyjęciu meldunku, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Mirosław Różański dokonał przeglądu pododdziałów. Poczet flagowy podniósł flagę na maszt, a orkiestra wojskowa odegrała Hymn Państwowy. - Przez wiele lat nasz naród znajdował się pod obcymi rządami. Nie istniał nawet na mapach. Ponad wiek trwały próby wykorzenienia polskości, ale duch w narodzie pozostał i na zakończenie I wojny światowej państwo polskie odrodziło się na nowo - powiedział burmistrz Żagania Sławomir Kowal do zebranych na placu żołnierzy, uczniów żagańskich szkół, harcerzy i mieszkańców miasta. Wśród zgromadzonych widać było wiele rodzin, rodzice przyprowadzili dzieci, by najmłodsi mieszkańcy Żagania pamiętali o dokonaniach naszych bohaterów. Burmistrz kierował słowa nawołujące do patriotyzmu: - Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z nielicznych świąt państwowych odnoszących się do patriotyzmu. Patriotyzm to szacunek do historii, barw narodowych, hymnu, godła, a także do władz państwowych. Dla nas - mieszkańców Żagania - Pancernej Stolicy Polski, te słowa i symbole są szczególnie bliskie. Burmistrz podkreślił także, iż wiedza na temat historii naszego narodu przekazywana jest już dzieciom w szkołach i przedszkolach.

Wieczorna uroczystość była też okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy w ostatnim czasie szczególnie przysłużyli się dla Żagania, a w szczególności: żołnierzom "Czarnej Dywizji", żandarmom, przedstawicielom związków kombatanckich, strażakom i policjantom. Za wybitne zasługi w utrwalaniu i upowszechnianiu historii walk wyzwoleńczych Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom" wyróżniony został gen. dyw. Mirosław Różański. Krzyż wręczył Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Franciszek Karol.

Podczas capstrzyku mieszkańcy Żagania wysłuchali Niepodległościowego Apelu Pamięci w wykonaniu kpt. Tomasz Siemiona z 34BKPanc. Apel zakończyła salwa honorowa. - 11 listopada 1918 roku, po 123. latach niewoli, odrodziła się wolna Polska. Dziś my, spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków. Przywołujemy pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i obrońców odzyskanej niepodległości. Wspominamy również żołnierzy pól bitewnych II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Stańcie do apelu! - nawoływał kpt. Tomasz Siemion.

Po apelu pamięci przedstawiciele władz Żagania i powiatu żagańskiego, dowództwo 11DKPanc, delegacje stowarzyszeń kombatanckich, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele żagańskich instytucji i szkół złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem w hołdzie tym wszystkim, którzy zginęli za Ojczyznę.

Po uroczystościach mieszkańcy Żagania mogli obejrzeć montaż poetycko-literacki w wykonaniu aktorów Teatru Lubuskiego oraz solistów z Klubu Garnizonowego w Żaganiu. Odpowiednio dobrany repertuar muzyczny wspólnie z prezentacją o tematyce niepodległościowej tworzyły prawdziwe przedstawienie z cyklu "światło i dźwięk", które skłaniało widzów do refleksji nad dziejami naszego narodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto