Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Splendory dla żołnierzy za kultywowanie kawaleryjskich tradycji [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
W piątek, 5 maja, w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie miała miejsce uroczysta gala IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich  połączona wraz z II ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jedną z nagród odebrał dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Piotr Malinowski.
W piątek, 5 maja, w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie miała miejsce uroczysta gala IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich połączona wraz z II ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jedną z nagród odebrał dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Piotr Malinowski. 17. WBZ
W piątek, 5 maja, w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie miała miejsce uroczysta gala IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich połączona wraz z II ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jedną z nagród odebrał dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Piotr Malinowski.

Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy–Długoszowskiego została ustanowiona, aby wyróżnić osoby, instytucje i społeczności, które swoją pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii. Przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym, wyjątkowo może zostać przyznana za całokształt działalności.

Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty – gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Jest on symbolem kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. Generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, wojskowy, artysta. W swoim życiorysie łączył szereg aktywności – od artystycznych przez dyplomatyczne do wojskowych. Wszystkie te cechy i wartości są zawarte w nagrodzie jego imienia.

Wyróżnienie przyznawane zostało w ośmiu kategoriach: całokształt, sztuka, popularyzator, wojsko, nauka, żołnierz, wydarzenie, sport. Za osiągnięcia oraz sposób kultywowania i popularyzacji kawaleryjskich tradycji w kategorii „wojsko” Nagrodą im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego odznaczona została 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Statuetkę odebrał dowódca Wielkopolskiej Brygady pułkownik dyplomowany Piotr Malinowski, który złożył podziękowanie w imieniu wszystkich swoich żołnierzy i podkreślił wyjątkowość otrzymanego wyróżnienia.

- Szanowni Państwo jest to dla nas bardzo cenna i ważna nagroda ponieważ niesie idee i wartości, które są bardzo dla nas ważne i bliskie naszemu sercu. I sądzę, że wszystkim nam. Chciałbym zwrócić uwagę na szczególność tej nagrody. Dzisiaj nagroda ta została przyznana instytucji - jednostce wojskowej - brygadzie zmechanizowanej. Statuetka ta symbolizuje wszystkich żołnierzy brygady, ponad 2,5 tysiąca kobiet i mężczyzn, którzy codziennie sławią to co polskie, czczą tradycje i historię, ale również patrzą w przyszłość. W imieniu tych żołnierzy serdecznie państwu dziękuję – mówił.

W pozostałych kategoriach „Wieniawą” nagrodzeni zostali: Całokształt - podpułkownik Zbigniew Makowiecki, Sztuka – pani Anna Wojda, Popularyzator - Krzysztof Mijakowski i Konrad Głuchowski (autorzy Wielkiej Księgi Kawalerii). Nauka - pułkownik Juliusz Tym, Żołnierz – rotmistrz Robert Woronowicz, Wydarzenie - Komarowska Potrzeba, Sport - Andrzej Żółkiewski.

Generał dywizji Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

Po wybuchu I wojny światowej Bolesław Wieniawa-Długoszowski przyjechał do Krakowa, gdzie od 1 sierpnia 1914 r. brał udział w kursie oficerskim Związku Strzeleckiego, lecz już 3 sierpnia został powołany w skład 1 Kompanii Kadrowej. Jako adiutant Piłsudskiego brał udział w przygotowaniu wyprawy wileńskiej w 1919 roku i kampanii kijowskiej w 1920 roku, oraz uczestniczył w Bitwie Warszawskiej. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej dowodził także jednostkami kawalerii, m.in. pełnił obowiązki szefa sztabu 1 Dywizji Jazdy. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto