Skwierzyna: radni sprzeciwiają się likwidacji świetnej porodówki! [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
internet/materiały urzędu miejskiego w Skwierzynie
Do matek, protestujących przeciwko wygaszeniu oddziału położniczego w Skwierzynie, mają w środę dołączyć radni. Jest gotowy projekt stanowiska, które najpewniej zostanie przyjęte na sesji. Znamy treść jego projektu.

O planie tymczasowego zawieszenie działalności skwierzyńskiej porodówki pisaliśmy w GL kilka razy, ostatnio 11 czerwca w tekście „Porodówka o krok od zamknięcia. Ostateczna decyzja należy do wojewody”.
Wcześniej prezentowaliśmy głosy kobiet, które tam rodziły. Niemal 100 proc. z nich było zadowolonych, chwaliło opiekę i zaangażowanie personelu. Oraz warunki. Nic dziwnego - kilka lat temu oddział przeszedł gruntowny remont i dzięki temu kobiety miały tam znakomity standard dla siebie i dzieci.

Na papierze: zawieszenie. Ale panie boją się likwidacji
Jednak w związku ze spadającą liczbą porodów (w 2017 r. przyjęto ich 339, w zeszłym 318, w tym około 80) władze placówki postanowiły zawiesić oddział. Oficjalnie tymczasowo - od 1 lipca do końca roku. Jednak dla naszych Czytelniczek jest oczywiste, że nikt w styczniu 2020 r. nie wznowi działalności porodówki. Dlatego panie postanowiły działać i zaczęły przygotowania do protestu.
Teraz głos chce też zabrać rada miejska. W środę na sesji - na wniosek radnego Jacka Tula i radnej Zofii Zawłockiej - ma zostać podjęte specjalne stanowisko.

Jak się ma rzeczywistość, do wcześniejszych obietnic
W projekcie oświadczenia czytamy: „Rada miejska w Skwierzynie wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanej likwidacji oddziału ginekologiczno - położniczo-noworodkowego szpitala im. dr. n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie, prowadzonego przez grupę Nowy Szpital. Uważamy, że w niektórych dziedzinach życia, takich jak bezpieczeństwo czy ochrona zdrowia, nie można podejmować decyzji i wytyczać kierunków działania, kierując się jedynie względami ekonomicznymi. Zamknięcie oddziału to bardzo duże ograniczenie w zakresie dostępności do specjalistycznej opieki medycznej dla kobiet i dzieci. Z wyjaśnień członków zarządu szpitala wynika, że powodem takiej decyzji jest nieopłacalność utrzymania pionu ginekologiczno - położniczego, spowodowana zbyt małą ilością świadczonych usług, przy jednoczesnym zapewnianiu całodobowej opieki medycznej hospitalizowanym pacjentkom. Wraz z likwidacją oddziału likwidacji ulegnie dyżur pediatryczny, co oznacza, że po godzinie 15.00 na izbie przyjęć nie będzie udzielana dzieciom specjalistyczna pomoc medyczna. Dlatego pytamy: Czy zdrowie oraz życie kobiet i dzieci można wyceniać opłacalnością? Czy wcześniejsza likwidacja oddziałów pediatrycznego i intensywnej terapii oraz pracowni bakteriologicznej nie wystarczy? Jak mają się do aktualnej sytuacji zapewnienia kolejnych prezesów zarządu szpitala, dotyczące utrzymania całodobowego dyżuru pediatrycznego oraz niezmiennej liczby oddziałów szpitalnych? Na ścianie, w gabinecie nieodżałowanego budowniczego oddziału dziecięcego i położniczego skwierzyńskiego szpitala śp. dr. nauk medycznych Radzimira Śmigielskiego, wisiał oprawiony tekst „Modlitwy Majmonidesa” - lekarza i filozofa średniowiecza. Wśród dziesięciu tez znajdowała się taka: „Nie dopuść Panie, aby pragnienie zarobku kierowało sztuką moją i odsunęło od obowiązku czynienia dobrze dzieciom twoim”. Parafrazując tezę filozofa: misją szpitala nie może być tylko biznes, lecz przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom. Apelujemy zatem do zarządu szpitala o ponowne przeanalizowanie planowanej decyzji i wzięcie pod uwagę głosu mieszkańców (...)”.

To była wizytówka miasta, więc nie można teraz milczeć
Radny Jacek Tul, współinicjator projektu oświadczenia, w rozmowie z reporterem GL zaznaczył, że na razie wszystko to, co jest w tekście stanowiska, to zdanie jego i radnej Zawłockiej. Liczy, że w środę na sesji będzie to już jednak stanowisko całej rady. I że w ten sposób - być może - uda się wpłynąć na plany szpitala. - Poza tym jestem zdania, że nie wolno nam milczeć w takich momentach. Porodówka była naszą wizytówka, przez lata przyjeżdżały tu nawet panie spoza województwa - taką miała renomę - dodaje radny.
Sesja rady miejskiej w Skwierzynie zaczyna się w środę o 14.00 w sali narad urzędu miasta. Każdy może przyjść na obrady.
Przypomnijmy: pismo z wnioskiem o zamknięcie oddziału już jest u wojewody. Władysław Dajczak do końca czerwca musi zdecydować, czy wyraża na taki krok zgodę.

Taki jest plan środowych obrad

 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Wnioski do porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołu z sesji nr XI/19 z 22.05.2019 r.
 4. Przyjęcie sprawozdania z działalności Burmistrza Skwierzyny za okres od 14 maja 2019 r. do 11 czerwca 2019 r.
 5. Raport o stanie Gminy Skwierzyna za 2018 r.
  a)
  debata nad raportem,
  b)
  podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Skwierzyny wotum zaufania (druk nr 60/19).
 6. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego Gminy Skwierzyna oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za rok 2018:
  a)
  odczytanie uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze w sprawie wydania opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za rok 2018 - Skarbnik Gminy,
  b) zapoznanie z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Skwierzyny oraz uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wydania opinii o wniosku Komisji – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej,
  c) dyskusja,
  d) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za 2018 r. (druk nr 61/19),
  e) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Skwierzyny z tytułu wykonania budżetu Gminy Skwierzyna za 2018 r. (druk nr 62/19).
 7. Przyjęcie sprawozdania finansowo-rzeczowego z działalności sołectw; fundusz sołecki 2018 r.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Skwierzyna (druk nr 63/19).
 9. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Skwierzyna (druk nr 64/19).
 10. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Powiatowej w Międzyrzeczu (druk nr 65/19).
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 r. (druk nr 66/19).
 12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Skwierzyna na lata 2019-2030 (druk nr 67/19).
 13. Przyjęcie oświadczenia zawierającego stanowisko Rady Miejskiej w Skwierzynie w sprawie planowanej likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego Szpitala im. dr. n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie zarządzanego przez Grupę Nowy Szpital.
 14. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
 15. Zamknięcie obrad.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3