Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd jest już bardzo sędziwy i do tego bardzo surowy [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Sąd jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Międzyrzeczu. Surowy kształt i czerwona cegłą kojarzą się z nieuchronną i srogą odpowiedzialnością za popełnione występki. Powstał w 1879 r. przy ówczesnej ulicy Wilhelmstrasse (obecna ul. Wojska Polskiego) jako niemiecki sąd ziemski (Landgericht). Wybudowano go dzięki reparacjom wojennym po zwycięskiej wojnie z Francją.
Sąd jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Międzyrzeczu. Surowy kształt i czerwona cegłą kojarzą się z nieuchronną i srogą odpowiedzialnością za popełnione występki. Powstał w 1879 r. przy ówczesnej ulicy Wilhelmstrasse (obecna ul. Wojska Polskiego) jako niemiecki sąd ziemski (Landgericht). Wybudowano go dzięki reparacjom wojennym po zwycięskiej wojnie z Francją. Archiwum Dariusza Brożka
Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu jest jednym z najstarszych gmachów publicznych w powiecie. Ma już 140 lat i przez cały czas jest siedzibą Temidy.

Sąd jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Międzyrzeczu. Surowy kształt i czerwona cegłą kojarzą się z nieuchronną i srogą odpowiedzialnością za popełnione występki.

Jak nasi przodkowie wywalczyli wolność w 1918 r. Szablą i karabinem!

Powstał równo 140 lat temu - w 1879 r. przy ówczesnej ulicy Wilhelmstrasse (obecna ul. Wojska Polskiego) jako niemiecki sąd ziemski (Landgericht). Wybudowano go dzięki reparacjom wojennym po zwycięskiej wojnie z Francją.

- Wybudowany został nie za francuskie pieniądze, ale z cegieł, która Francja przekazywała Niemcom w ramach wojennych reparacji. Z tych cegieł powstało wiele gmachów publicznych w Niemczech. Szkół, szpitali i sądów - zapewnia Eugeniusz Jeleńkowski z Raculi.

Styl określany jest często w literaturze jako normandzki, choć – jak zaznacza prof. Marceli Tureczek w wydanej w 2012 r. książce „Zabytki w krajobrazie kulturowym Międzyrzecza i okolic” – posiada elementy eklektyczne, charakterystyczne dla różnych stylów architektonicznych.

Przy dawnej ulicy Bismarckstrasse (Bismarcka) - obecna ul. Staszica - znajdował się natomiast dom prezydenta sadu, który został wyburzony po drugiej wojnie światowej.

Fotografik ożywił dawną Skwierzynę

Z sądem sąsiaduje areszt śledczy. Pod koniec drugiej wojny budynek uszkodzono. Potem został wyremontowany i obecnie nadal jest siedzibą Temidy. Przez pewien czas w budynku mieściła się także Prokuratura Rejonowa.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

\

Nie uwierzycie! Oddali cesarza w depozyt!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto