Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekord muzeum w Międzyrzeczu! Jeszcze nigdy w ciągu roku nie przeznaczono tyle na inwestycje. W 2023 też się będzie działo

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Przy międzyrzeckim muzeum powstał parking dla odwiedzających.
Przy międzyrzeckim muzeum powstał parking dla odwiedzających. fot. Grzegorz Walkowski
Ten rok dla Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego był bardzo pracowity. Wykonano szereg prac, w tym budowę parkingu wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą. Muzeum pobiło swój własny rekord - w dotychczasowej historii placówki nie było jeszcze w jednym roku inwestycji na tak wysoką łączną wartość. W przyszłym roku głównym zadaniem instytucji będzie likwidacja barier dla niepełnosprawnych i seniorów, a w związku z tym między innymi remont garbatego mostku. Kładziony jest również nacisk na zieleń w parku zamkowym.

W tym roku powstały parking i droga

Główną inwestycją w 2022 roku była budowa parkingu wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Od strony ulicy Zachodniej powstał plac dla 47 samochodów osobowych i trzech autobusów. Prace zakończono w listopadzie, a oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę stycznia przyszłego roku. W związku z dokonanymi nasadzeniami w okolicach karczmy i parkingu, a co za tym idzie koniecznością zakorzenienia roślin, dopiero od końca stycznia bądź początku lutego zostanie udostępnione dla pieszych przejście przez bramkę przy karczmie. Tworzy ono ciekawy i wygodny dla mieszkańców skrót.

Czytaj też: Mieszkańcy Międzyrzecza spotkali się na gminnej wigilii

Do parkingu i budynków muzeum prowadzi nowa droga przeciwpożarowa z granitowej kostki kamiennej, ważna dla bezpieczeństwa budynków i zbiorów muzealnych. Instytucja czekała na nią kilkadziesiąt lat. Droga ułatwi dowóz materiałów budowlanych i eksponatów, a w razie potrzeby przejazd wozów strażackich. Jednocześnie ta trasa pełni funkcję promenady, posadzono przy niej roślinność i postawiono ławki. W pobliżu budynku karczmy również będzie zielono, już znajduje się tam ponad 20 gatunków roślin, w tym róże, hortensje i ozdobne grusze. W parku utwardzono granitową kostką kamienną aleję dla pieszych. Muzeum planuje w kolejnych latach - w miarę pozyskiwania środków - utwardzać kolejne ścieżki. Wokół parku postawiono nowe ogrodzenie - stare, po 50 latach użytkowania, było już mocno zdegradowane, co rzucało się w oczy zwłaszcza od strony ul. Jana Zamoyskiego. Na jego terenie zamontowano ławki, kosze, miejsca postojowe dla rowerów oraz stylizowane lampy.

Bezpieczeństwo, oprócz oświetlenia, poprawi rozbudowany monitoring, który jest ważnym elementem ze względu na zniszczenia karczmy dokonywane przez wandali. Inwestycja ta - nie obejmująca nasadzeń - została zrealizowana w ramach rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, przy 10 procentowym wkładzie powiatu międzyrzeckiego. Jej wartość to ponad 3 miliony 789 tysięcy złotych. Nasadzeń przy budynku karczmy dworskiej i parkingu dokonano w oparciu o zatwierdzony przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków projekt zagospodarowania parku zamkowego. Ich koszt wyniósł ponad 91,5 tysiąca złotych i został pokryty w całości z dotacji celowej powiatu międzyrzeckiego.

Inwestycje na 2023 rok - garbaty mostek, most zamkowy oraz dokumentacja na remont zamku

Główną inwestycją, która ma zostać zrealizowana w 2023 roku jest rozbiórka i odbudowa tzw. mostku garbatego przy muzeum wraz z przebudową dojścia do niego, czyli kamiennych schodów, oraz kanalizacji kablowej, prowadzącej z nowego parkingu w kierunku zamku. Prace związane są z wprowadzonym dla podmiotów publicznych obowiązkiem likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów.

Koncepcja przebudowy garbatego mostku jest kontynuacją prac związanych z parkingiem, ponieważ docelowo cały ruch turystyczny chcemy skierować od strony ulicy Zachodniej. Przy parkingu, w budynku dawnej karczmy będą znajdować się biura, kasy, toalety, sklepy, tam będzie po prostu śluza, przez którą będą przechodzić turyści. Przyjeżdżają na parking, kierują się najpierw do budynku starej kaczmy i przechodzą na nasz teren - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego Andrzej Kirmiel.

Jak dodaje dyrektor, zakończone prace to dopiero część inwestycji, ponieważ ruch pieszy zostanie skierowany właśnie na garbaty mostek. - Jest on w fatalnym stanie, zostanie przebudowany. Nie będzie już mostkiem garbatym, nie będzie to może tak romantycznie wyglądało, powstanie prosty most, co wynika z obecnie obowiązujących przepisów, między innymi o dostępności dla osób niepełnosprawnych. Pojawiał się problem żeby po tym mostku zejść, w szczególności, gdy było mokro lub był lód - tłumaczy dyrektor. Jak dodaje, zostaną również wyremontowane kamienne schodki za mostem oraz utwardzona ścieżka prowadząca od schodków w kierunku zamku. W ramach tej inwestycji zostaną wykonane również kolejne nasadzenia drzew i krzewów. Planowany koszt inwestycji to ponad milion złotych. Zostanie ona sfinansowana z dotacji ministra kultury oraz powiatu międzyrzeckiego.

Jak zaznacza Kirimel, w przyszłym roku muzeum chce także skierować uwagę na park i most zamkowy, biegnący przez fosę. - On wygląda może nie najgorzej, ale nie jest w najlepszym stanie, został zbudowany z surowego drewna i w tej chwili niszczeje - informuje. W ramach remontu zostaną wymienione wszystkie elementy drewniane konstrukcji mostu.

Muzeum bierze również pod uwagę prace związane z fosą, która przez opadające liście staje się coraz płytsza. Ponadto kładziony jest nacisk na park i nasadzenia. - Powstaje koncepcja związana z zagospodarowaniem tego całego 6-hektarowego terenu, chcemy żeby to był jeden z najpiękniejszych parków w Lubuskiem. Najpierw musimy pozyskać środki na plany, a potem dopiero poszukać pieniędzy na ich realizację, jesteśmy na etapie planów, ale jesteśmy dobrej myśli. Jako jedyne muzeum ministerialne w województwie lubuskim jesteśmy zauważani i na pewno są dla nas o wiele większe szanse na środki niż dla innych intytucji - wyjaśnia Kirimel. Na przyszły rok instytucja planuje także wykonanie dokumentacji konserwatorsko-technicznej na potrzeby prac remontowych m.in. bastei zamkowych i koron murów zamkowych.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Goruńsko (pow. międzyrzecki) Grobowiec - Mauzoleum rodziny Büttner w Goruńsku

Pozostałe inwestycje w międzyrzeckim muzeum w 2022 roku

W zeszłym roku muzeum przeprowadzało wiele prac. Pobito rekord, w dotychczasowej historii muzeum nie zrealizowano jeszcze inwestycji o takiej wartości. Główną z nich była oczywiście budowa parkingu i towarzyszącej mu infrastruktury. Z dotacji ministra kultury i powiatu międzyrzeckiego przebudowano kotłownię gazową i wymieniono instalację centralnego ogrzewania, odremontowano dach budynku bramnego, wykonano dokumentację na potrzeby generalnego remontu oficyny dworskiej, wykonano dokumentację techniczną na potrzeby rozbiórki i odbudowy tzw. garbatego mostku wraz z przebudową ścieżki, schodów kamiennych i projektem kanału technologicznego na światłowód, wykonano projekt zagospodarowania parku zamkowego od strony południowej i zachodniej oraz inwentaryzację wszystkich drzew i krzewów rosnących na terenie całego parku, a także posadzono drzewa i krzewy przy zabytkowym budynku karczmy dworskiej oraz przy parkingu. Wkład własny powiatu międzyrzeckiego dla tych inwestycji wyniósł 730 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto