Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyszłościowa inwestycja

[email protected]
Mysłowice, prawie 80-tysięczne miasto, nie posiada systemu kanalizacyjnego zakończonego oczyszczalnią ścieków, zapewniającą oczyszczenie wszystkich ścieków komunalnych powstających w mieście.

Mysłowice, prawie 80-tysięczne miasto, nie posiada systemu kanalizacyjnego zakończonego oczyszczalnią ścieków, zapewniającą oczyszczenie wszystkich ścieków komunalnych powstających w mieście. Sieci kanalizacyjne mają charakter wyspowy, są fragmentaryczne lub - zwłaszcza w południowych dzielnicach - po prostu ich nie ma. Jedynie dwa lokalne systemy kanalizacyjne zakończone są mechaniczno-biologicznymi oczyszczalniami ścieków, które łącznie obsługują niecałe 9 proc. mieszkańców Mysłowic. Z pozostałych odcinków sieci kanalizacyjnej nieoczyszczone ścieki trafiają do wód powierzchniowych.

6 sierpnia 2004 roku utworzone zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., którego zadaniem jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta. - Zaczęliśmy od opracowania koncepcji odprowadzania ścieków - mówi Krzysztof Kumór, prezes Zarządu MPWiK w Mysłowicach. - Na szczęście porozumienie podpisane przez gminy Katowice, Mysłowice i Sosnowiec zakładają odprowadzanie ścieków do modernizowanej oczyszczalni Radocha II, nie musimy więc budować nowej oczyszczalni tylko dla Mysłowic. Możemy się skoncentrować na uporządkowaniu i budowie sieci.

MPWiK Mysłowice jest jednostką realizującą projekt "Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach" - sporządzony przez MPWiK wniosek został przyjęty w grudniu 2005. Przygotowania do realizacji projektu trwają - w drodze przetargu wyłoniona została firma pełniąca rolę pomocy technicznej.

Kanalizacja w Mysłowicach to w większości sieć ogólnospławna, czyli mówiąc obrazowo, tymi samymi rurami płyną ścieki i woda deszczowa. Podczas ulewy czy burzy ścieki wydostają się na ulice - rozdział sieci sanitarnej i deszczowej jest jednym z kluczowych zadań projektu. Kolejne to stworzenie jednolitego systemu kanalizacyjnego obejmującego cały teren miasta, a więc remont istniejących odcinków kanalizacji i wpięcie ich do systemu, budowa sieci w dzielnicach nie skanalizowanych oraz budowa łączników.

- Zadania będą w 64 proc. realizowane za pieniądze z Unii Europejskiej, pozostałe 36 proc. pochodzić będzie z preferencyjnego kredytu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kredyt jest korzystnie oprocentowany, z możliwością umorzenia połowy pożyczonej sumy - informuje K. Kumór. - Dzięki temu, że powstała spółka wodno-kanalizacyjna, to MPWiK po 2009 roku będzie spłacać pożyczkę. Budżet miasta nie będzie obciążony spłatą.

MPWiK jako wyspecjalizowana spółka, będzie zarządzała siecią wodno-kanalizacyjną, robiła remonty i inwestycje oraz kalkulowała stawki opłat za wodę i ścieki. Jednocześnie 100- proc. właścicielem MPWiK jest gmina, spółka będzie więc realizować zadanie wyznaczone przez gminę.

Gdyby nie planowana inwestycja od roku 2006 Mysłowice byłyby obciążone wysokimi karami za zanieczyszczanie środowiska, obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. - Podjąłem decyzje o kompleksowym uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w naszym mieście zdając sobie sprawę z wagi problemu - mówi Grzegorz Osyra, prezydent miasta. - Nie można wszystkiego oceniać przez pryzmat dnia dzisiejszego. Trzeba patrzeć w przyszłość i działać na rzecz przyszłych pokoleń. To nasze dzieci najbardziej odczują efekty oczyszczania ścieków i działań proekologicznych. Jestem przekonany, że dlatego warto te działania podjąć - dodaje prezydent.



Miejskie przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Mysłowicach

Jednostka realizująca Projekt numer 2004/16/PL/C/PE/011 Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach
Czas trwania projektu lata 2003-2008
Wartość projektu 112 315 tysięcy zł
Żródła finansowania projektu
64 % - Fundusz Spójności Unii Europejskiej
36 % - środki własne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto