Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnicy na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Działają także w Międzyrzeczu

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Pomoc prawna dostępna jest także w województwie lubuskim.
Pomoc prawna dostępna jest także w województwie lubuskim. fot. krystian dobuszyński/polska press
Każdy uchodźca z Ukrainy, bez względu na swoją narodowość, ma szansę na skorzystanie w Polsce z darmowej pomocy prawnej, a to wszystko dzięki oddolnej inicjatywie i zaangażowaniu prawników. Pomoc dostępna jest także w województwie lubuskim!

Pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

Na pomysł uchodźcom, uciekającym przed wojną na Ukrainie, wpadł Kamil Stępniak, adiunkt w instytucie prawa Collegium Humanum. - To moja, oddolna inicjatywa, wykorzystałem zasięgi Instagrama, okazało się, że prawnicy bardzo dobrze zareagowali na ten pomysł. Ciągle aktualizuję listę, pomoc jest naprawdę duża - mówi Stępniak.

Każdy uchodźca wojenny z Ukrainy, bez względu na narodowość, otrzyma pomoc prawną, zarówno od adwokatów, radców, jak i od notariuszy, którzy mogą pomóc w wypełnianiu dokumentów czy poświadczaniu podpisów. Aby z niej skorzystać wystarczy kontakt telefoniczny lub mailowy.

Lista kontaktów. Tu uchodźcy mogą uzyskać pomoc

Lista prawników, u których można uzyskać pomoc, dostępna jest TUTAJ. Pomoc można uzyskać także w Międzyrzeczu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

Pomoc zadeklarowali także prawnicy pochodzący z Ukrainy, którzy znają zarówno ukraiński, jak i polski język prawniczy. - Gdyby był problem w uzyskaniu pomocy przez barierę językową, można skontaktować się z jednym z trzech tłumaczy, którzy albo od razu pomogą, albo przekierują sprawę dalej, ale będą jednocześnie pośredniczyć w tłumaczeniu - mówi adiunkt.

Można dzwonić w każdej sprawie

Jak tłumaczy Stępniak, uchodźcy mogą zgłaszać się z bardzo różnymi problemami. Spodziewa się on spraw zarówno związanych z prawem imigracyjnym, a także później z legalizacją pobytu, jak i zawieraniem umów, jak umowy o pracę czy w związku z wynajmem mieszkania. - Nawet gdyby był problem z zakupem karty do telefonu za polską granicą, też można dzwonić i taką pomoc się uzyska - mówi. I dodaje - Chodzi o to żeby uchodźcy nie podejmowali w emocji jakichś decyzji i nie podpisywali umów, które mogą być dla nich niekorzystne w skutkach za jakiś czas.

Pomoc jest bezpłatna. - Nawet notariusze zrezygnowali z taksy notarialnej, adwokaci, radcowie z wynagrodzenia. Każdy uchodźca w takiej ilości, jaką będzie potrzebował, otrzyma pomoc prawną - mówi inicjator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto