Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajecie? Tak kiedyś wyglądała ul. Garncarska w Międzyrzeczu. Aż trudno uwierzyć, prawda?

(dab)
Garncarska w latach 90. minionego wieku
Garncarska w latach 90. minionego wieku Prywatne archiwum Ryszarda Patorskiego
Jak dziś wygląda ul. Garncarska? Wie każdy mieszkaniec Międzyrzecza. A jak wyglądała w przeszłości? Oj, można się nieźle zdziwić!

Na pocztówce z okresu pierwszej wojny światowej obecna ul. Garncarska w Międzyrzeczu opisana jest jako Topfmarkt, co można przetłumaczyć jako Rynek Garncarski. Na planie miasta z 1927 r. do jej nazwy dodano słowo "strasse" (niem. ulica) i w ten sposób rynek stał się także ulicą. Podobnie jak w okresie międzywojennym, obecnie jej centralnym punktem nadal jest targowisko.

Garncarska łączy ul. Młyńską i Świerczewskiego, które przed drugą wojną światową nazywały się Mühlstrasse (Młyńska) i Kirchstrasse (Kościelna). Pierwsza z nich zawdzięczała nazwę nieistniejącemu już młynowi na Paklicy, druga zaś kościołowi pw. Św. Jana Chrzciciela, który jest najstarszym międzyrzeckim zabytkiem sakralnym.

Jak podkreśla międzyrzecki regionalista i znawca historii Ryszard Patorski, ulica jest zaznaczona na planie miasta z 1780 r. autorstwa inżyniera Harnisza. Biegnie wzdłuż Paklicy, z drugiej strony równolegle do niej znajduje się obecna ul. Chłodna, która wtedy nazywała się Tylna. Łączyły je wąskie uliczki, nazywane przez Niemców "gasse". Ich reliktem są obecne łączniki między Garncarską i Chłodną.

- Teraz te łączniki nie mają własnych nazw, ale na planie sprzed ponad 200 lat lat pierwsza z nich od strony Młyńskiej opisana została jako Seilergasse, czyli Powroźnicza, druga zaś od strony kościoła występują jako Braugasse, co można przetłumaczyć jako Piwowarska, albo Browarnicza -

dodaje R. Patorski.

Międzyrzecki regionalista udostępnił nam dwa zrobione przez siebie zdjęcia dawnej ul. Garncarskiej. Możemy je zobaczyć w galerii pod artykułem. Uzupełniają je dwie fotografie z 1957 r. wykonane przez S. Leszczyńskiego, kopia pocztówki ze zbiorów byłego mieszkańca Międzyrzecza Martina Meissnera i trzy widokówki z kolekcji autora.

Artykuł pochodzi z archiwum Gazety Lubuskiej. Został opublikowany w 2013 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto