Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary domków często zaczynają się od kominów. Jak ich uniknąć? [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Od początku roku w powiecie międzyrzeckim strażacy ugasili ponad pożarów kominów. Ostatni wybuchł w czwartek, 15 listopada, około godz. 9.38 we wsi Stary Dwór koło Trzciela. Z żywiołem walczyło kilkunastu strażaków zawodowych z Międzyrzecza i ochotników z Lutola Suchego.
Od początku roku w powiecie międzyrzeckim strażacy ugasili ponad pożarów kominów. Ostatni wybuchł w czwartek, 15 listopada, około godz. 9.38 we wsi Stary Dwór koło Trzciela. Z żywiołem walczyło kilkunastu strażaków zawodowych z Międzyrzecza i ochotników z Lutola Suchego. Straż Pożarna Międzyrzecz
Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim pożary kominów. W czwartek strażacy ugasili taki pożar w Starym Dworze. Wzrosło też zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, nazywanym potocznie cichym zabójcą. Przed tragedią mogą nas uratować czujniki czadu i dymu, a także właściwa eksploatacja pieców.

Od początku roku w powiecie międzyrzeckim strażacy ugasili ponad pożarów kominów. Ostatni wybuchł w czwartek, 15 listopada, około godz. 9.38 we wsi Stary Dwór koło Trzciela. Z żywiołem walczyło kilkunastu strażaków zawodowych z Międzyrzecza i ochotników z Lutola Suchego.

- Na szczęście nie odnotowano strat, gdyż strażacy zdusili ogień w zarodku -informuje st. bryg. Marek Harkot, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu.

Do pożarów kominów najczęściej dochodzi do jesienią, kiedy zaczynamy ogrzewać domki i zabudowania gospodarcze. jest kilka. Przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja pieców centralnego ogrzewania. - W przypadku pieców na paliwo stałe, czyli węgiel i drewno, przewody kominowe należy raz na trzy miesiące. Jeśli ogrzewamy lokal gazem i olejem, należy to robić raz na pół roku - informuje Paweł Młynarczyk, kominiarz z Policka pod Pszczewem.

Sukces wojskowych strażaków z Międzyrzecza

Po każdym takim pożarze kominiarz musi sprawdzić stan komina i pieca. Jak podkreśla P. Młynarczyk, jeśli właściciel lokalu nie przedstawi firmie ubezpieczeniowej wydawanego przez kominiarzy aktualnego zaświadczenia o czyszczeniu komina, nie dostanie odszkodowania.

Jak podkreśla prezes strażaków-ochotników ze Skwierzyny Michał Kowalewski, równie ważne jest używanie właściwego opalu. - Nie wolno spalać mokrego drewna oraz odpadów. Szmat, wyrobów z gumy i plastiku. Nie dość, że zatruwamy środowisko, to w przewodach kominowych osadzają się łatwopalne substancje - ostrzega.

Zobacz wideo strażaków z pożaru w Starym Dworze

W okresie grzewczym rośnie też zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, który potocznie nazywany jest czadem, Strażacy mówią o nim „cichy zabójca”. Dlaczego? - Jest bezwonny, bezbarwny i nie ma też smaku. Dlatego jest śmiertelnie niebezpieczny - zaznacza M. Harkot.

Czad powstaje, kiedy drewno tylko się tli, bo nie ma dostępu powietrza. - Dlatego rozpalając w piecu w pierwszej fazie należy zostawić otwarte drzwiczki, aż ogień złapie tak zwany cug - radzi M. Kowalewski.

Więcej na ten temat w piątek, 16 listopada, w „Gazecie Lubuskiej”

Zobacz wideo z manewrów strażackich w rozlewni gazu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto