Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda może być niebezpieczna! Jak się zachować w czasie burzy? To najważniejsze zasady!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu.
Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. Pexels
Po fali upałów - burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Taka kapryśna aura może nam towarzyszyć jeszcze przez kilka najbliższych dni, bo synoptycy zapowiadają kolejne gwałtowne załamanie pogody. Nawałnica może nas zaskoczyć wszędzie - dlatego warto wiedzieć jak się wtedy zachować.

Zalane ulice i drzewa wyrwane z korzeniami

Duszne powietrze, ciemne chmury, ulewny deszcz i grzmoty. Takie pogodowe zaburzenia są coraz częstszym zjawiskiem. Choć zazwyczaj szybko mijają, to zdarza się, że przebiegają bardzo gwałtownie. Sporo szkód wyrządziła nawałnica, która przeszła w niedzielny wieczór nad Gorzowem. Była krótka, ale na tyle intensywna, że wyrywała drzewa z korzeniami. Wystarczyło zaledwie kilka minut, aby miasto wyglądało jak prawdziwe pobojowisko. Tymczasem synoptycy ostrzegają przed kolejnymi wichurami, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo apelują o ostrożność.

- W czasie burzy najbardziej bezpiecznym miejscem jest nasz dom. Kiedy widzimy, że pogoda zaczyna się gwałtownie zmieniać pozamykajmy okna i odłączmy od prądu wszystkie sprzęty domowe, żeby ewentualne uderzenie pioruna w budynek nie spowodowało zwarcia w instalacji elektrycznej - mówi Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie.

Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu rzeczy znajdujących się na balkonach, tarasach czy w przydomowych ogródkach.

- Schowajmy wszystkie doniczki, lampiony oraz inne ozdoby, a nawet krzesła czy trampoliny do skakania. Te przedmioty mogą zostać porwane przez gwałtowny podmuch wiatru i uszkodzić okna lub nawet spaść na przechodzące w pobliżu osoby, albo uszkodzić samochody zaparkowane na parkingu - dodaje Dariusz Szymura.

Przeczytaj również:

Jak zachować się na otwartej przestrzeni?

W czasie burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na otwartej przestrzeni. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli jednak gwałtowne załamanie pogody zaskoczy nas na ulicy czy w parku pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie szukać schronienia pod odosobnionymi wysokimi drzewami, słupami energetycznymi czy latarniami, bo te przyciągają pioruny. Jeśli to możliwe - wejdźmy do jakiegoś budynku - najlepiej murowanego i zdejmijmy lub odsuńmy od siebie wszelkie metalowe przedmioty:

  • biżuterię
  • zegarki
  • paski z klamrami
  • parasolki
  • telefon komórkowy

Gdy nie mamy się gdzie schować postarajmy się jak najbardziej obniżyć. W takiej sytuacji najbezpieczniejszą pozycją jest kucnięcie i trzymanie się za złączone kolana i kostki.

Schronienia możemy szukać również pod mostem czy kładką albo w rowie. Unikajmy jednak wody, która podobnie jak metal dobrze przewodzi prąd, co zwiększa ryzyko rażenia piorunem.

Gdy burza zaskoczy nad podczas jazdy

Jeśli pogoda zacznie nagle się pogarszać, a my będziemy właśnie w trakcie podróży samochodem, to przede wszystkim uważajmy na silne podmuchy wiatru i widoczność ograniczoną przez ulewny deszcz. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i pozostać wewnątrz auta. Pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się pod drzewami, aby uniknąć przygniecenia przez oberwane konary i gałęzie.

Pierwsza pomoc przy rażeniu piorunem

Pioruny są szczególnie niebezpieczne, bo nieprzewidywalne - mogą uderzyć nawet w odległości kilkunastu kilometrów od chmury burzowej. Do rażenia może dojść na kilka sposobów - poprzez bezpośrednie uderzenie, wyładowanie iskrowe, gdy błyskawica uderzy w ziemię w pobliżu oraz wskutek fali uderzeniowej. Jakie są objawy porażenia piorunem?

  • oparzenia
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia słuchu
  • złamania kości
  • paraliż kończyn
  • zaburzenia rytmu serca, a czasami nawet zatrzymanie krążenia
  • utrata przytomności
  • drgawki

Osobie, która została rażona piorunem należy udzielić pierwszej pomocy. W takiej sytuacji postępujemy podobnie jak podczas innych wypadków - sprawdzamy, czy jest przytomna, oddycha i ma wyczuwalne tętno oraz dzwonimy po pogotowie.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto